Nový byt má stejné výhody, jako ostatní nové věci – není opotřebovaný, vše je na začátku své životnosti (alespoň teoreticky), bývá navržen s ohledem na moderní potřeby a požadavky a postaven s použitím soudobých technologií a materiálů, případné závady je možné reklamovat. Pro někoho však mohou být některé uvedené skutečnosti spíše nevýhodou a hlavně, nový byt bývá dražší než srovnatelný starší, a to někdy i dosti výrazně. Proto záleží na našich úmyslech, možnostech, ale i plánech do budoucna.

V případě, že byt chápeme jen jako dočasné útočiště na časově omezenou dobu, není většinou nutné pořizovat si nový. Starší, dobře zachovalý nebo rekonstruovaný byt splní stejnou službu. Pro mnoho lidí mají navíc staré domy své kouzlo, a tak raději volí pěkný „staromilský“ byt v historickém domě, s robustní a esteticky provedenou stavbou. Není proto divu, že starší cihlové byty, obzvláště v atraktivních lokalitách, si drží své ceny velmi vysoko a lze čekat, že i nadále porostou. Taková koupě je však vždy tak trochu sázkou do loterie – v jakém stavu jsou rozvody elektřiny? A co odpady a možnosti vytápění? Jak je to s budoucími úpravami a rekonstrukcemi, neleží dům v památkově chráněné zóně? Tyto otázky si musíme před každou podobnou investicí položit.

Byty v panelových domech oproti tomu sice nejsou tak atraktivní, ale na druhou stranu mívají po technické stránce většinou alespoň jistý standard. I tady však berme ohled na to, jak staré jsou v domě stupačky, v jakém stavu jsou okna a fasáda, eventuelně balkon (u   bytů v posledním patře i střecha), zda má každý byt oddělené měření spotřeby energií, a na řadu dalších faktorů.

Kromě stavu a velikosti bytu je pro kvalitu bydlení podstatné i to, kdo se stará o technickou infrastrukturu a jak je právně ošetřeno vlastnictví domu jako celku (družstvo, společenství vlastníků), jaké panují vztahy mezi obyvateli domu, jak je daná čtvrť města bezpečná apod. Z hlediska pohodlí pak jistě oceníte funkční a dobře řešený výtah, naopak jeho neexistence může znamenat problémy.

Velmi důležité je ovšem také okolí domu – dopravní dostupnost, možnosti parkování, stanice MHD, hluk, parky, obchody a služby, dětská hřiště atd.

Všechny uvedené faktory mají vliv rovněž na vývoj ceny bytu do budoucna, pokud se jej někdy rozhodneme prodat.

Nakonec zjistíte, že není ani tak důležité, zda kupujete byt starý nebo nový, jako spíše jeho poloha, stav a jiné faktory, přímo či nepřímo se podílející na životě v bytě. Zcela nový byt na předměstí, daleko od všeho a v nevábně pustém okolí, navíc třeba šitý horkou jehlou a vyžadující opakované reklamace, tak může být horší volbou než starý útulný byteček v historické části města. Otázka „starý nebo nový“ by proto neměla být prvotní, byť má rovněž svůj význam.

Autor: Michal Hamšík