Nešťastných lidí, kteří se dostali do dluhů a nejsou schopni splácet své závazky je v současné době více než dost. Nutno říct, že si za to většinou mohou sami, protože nezvážili své možnosti. Na samé dno se však díky neschopnosti splácet dostali nejen oni, ale také ručitelé – většinou kamarádi a známí, kteří jim chtěli finančně vypomoci. Zbyly jim jen oči pro pláč a nejistá vidina budoucnosti.
Co ručení obnáší?
Ručení je specifickým právním vztahem, který upravuje občanský i obchodní zákoník. Ze zákona je vyžadována jeho písemná forma. Smyslem ručitelství je poskytnou věřiteli, kterým bývá nejčastěji banka, pocit jistoty, že peníze, které půjčuje, získá zpět. Ručitel tak na sebe bere povinnost bance veškeré peníze vrátit, pokud to neudělá sám dlužník. Ručitelství je proto ošemetná a často nevděčná činnost, při níž se zavazujete, že pokud dlužník nebude splácet svůj úvěr, zaplatíte za něj zbytek závazku ze svého. Většinou se ručitelé do této situace dostávají v případě, že dlužník peníze prostě nemá, ale často se setkáváme také s případy, že dlužník peníze má, jen se mu jednoduše platit nechce.
Jak se stát ručitelem?
I když budete hrát „pouze“ roli ručitele, banka po vás bude chtít naprosto stejné informace, jako kdybyste měl být oním dlužníkem. Stejně jako on musíte vyhovět daným kritériím, jako je například trvalý příjem, předdůchodový věk apod.
Co dělat, když dlužník nezaplatil?
Jestliže došlo k tomu, že musela banka vyzvat dlužníka ke splnění dluhu a on přesto nezaplatil, přesunula se povinnost splácet na ručitele. Ručitel tak musí bance uhradit všechny dluhy, které mu na základě ručitelského titulu vznikly, a teprve poté se může pokusit získat své peníze po dlužníkovi zpět. Nejdříve se doporučuje dlužníkovi zaslat výzvu k úhradě dluhu, v níž si stanoví konkrétní termín, do kterého by měly být peníze splaceny. Pokud dlužník na výzvu nereaguje a nezaplatí, je možné se začít domáhat svých práv soudní cestou. Pak už následuje podání žaloby, a pokud ani potom dlužník nezaplatí, nastupuje na řadu exekutor.
Dlužník zemřel, co teď?
Ručitele z jeho závazků nevysvobodí ani případná smrt dlužníka. Dluh sice přechází na dlužníkovy dědice, ale ti za něj odpovídají pouze do výše nabytého dědictví. Uhradit celý dluh nebožtíka tak připadá na ručitele. Dříve v této věci panovala neshoda mezi soudy, ale Nejvyšší soud nakonec rozhodl o této formě, která je závazná pro všechny obdobné případy.
Ručitel s hypotékou? To nejde!
Spousta žadatelů o hypotéku je nemile překvapena, když jim banka zamítne žádost o hypotéku nebo úvěr s odůvodněním, že jsou ručitelé. Banka totiž přihlíží k faktu, že má žadatel možnou povinnost platit dluh jinde. Jako ručitelé si tak sami pro sebe nemáte šanci půjčit žádné peníze a už vůbec si vzít hypotéku. Postavení žadatele je zhoršeno ručitelským závazkem a kvůli němu na hypotéku nebo půjčku nedosáhne. Navíc vyvázání se z ručitelství je velmi složitá a problematická záležitost, proto je nutné si předem dobře rozmyslet komu a jestli vůbec budete ručit. Myslete na to, že pokud jde o peníze, jde kamarádství stranou.
Vyvázání z ručitelství
O vyvázání ručitele musí požádat v bance sám dlužník, nikoliv ručitel – což bývá v mnoha případech zásadní problém. Ručitel se tedy na základě své vlastní vůle vyvázat nemůže. Důležité je mít také nového ručitele, který je ochoten za závazek ručit a má pro to dostatečné příjmy.
- jap -