Úvěr, kterým budete družstevní byt financovat – často je nesprávně označován jako hypotéka na družstevní byt – ale není něco zcela nedostupného, jako tomu bylo v dřívějších letech, kdy tuto půjčku banky vůbec neposkytovaly. U některých bank můžete do určité výše dokonce čerpat úvěr zcela bez ručení jinou nemovitostí.

Rozdíly mezi bytem v osobním a družstevním vlastnictví

Družstevní bydlení po roce 1989 v České republice rychle ztrácelo na popularitě. Bylo pravděpodobně určitou nechutí k tomuto způsobu vlastnictví bytu způsobenou zcela dominantním zastoupením této formy vlastnictví bytových domů stavěných během komunistického období. Tyto byty velmi často trpěly nízkou kvalitou – šlo o rychlou výstavbu, kde kvantita měla přednost před kvalitou.

Družstevní bydlení však neznamená, že byt by měl být méně kvalitní. Jde jen o administrativně a právně odlišný způsob vlastnictví, který je dlouhodobě velmi populární například v sousedním Rakousku.

Družstevní bydlení jako takové má určité výhody a nevýhody. Mezi ty výhody patří především nižší cena, a tedy nižší finanční náročnost pořízení takového bydlení. To je ostatně důvod, proč družstevní bydlení po letech získává na popularitě i u nás – ceny bytů rostou několik let po sobě dvouciferným tempem a bydlení v osobním vlastnictví se stává pro stále větší část jednotlivců i rodin nedostupným.

Zatímco u bytu v osobním vlastnictví se kupující stává jeho přímým majitelem a je tak také zapsán v katastru nemovitostí, u družstevního bydlení je majitelem bytu vždy družstvo. V případě zájmu o družstevní byt si kupujete tzv. družstevní podíl (obvykle přibližně za 20 až 30 % hodnoty bytu) a byt samotný si fakticky pronajímáte. V případě nového bytu poté splácíte měsíčně po dobu několika let tzv. anuitu až do doby, kdy zcela splatíte hodnotu bytu.

Hypotéky na byty
Zdroj obrázku: {Roman Babakin} / Shutterstock.com

Jaké jsou možnosti financování družstevního bydlení?

Jelikož družstevní byt fakticky nevlastníte, nemůže jej použít k zajištění klasického hypotečního úvěru, jako je tomu v případě koupě bytu do osobního vlastnictví.

Pokud nemáte vlastní zdroje, existuje několik alternativních variant. Banky dnes nabízejí půjčky na družstevní bydlení v až několikamilionové výši bez nutnosti zajištění úvěru – úvěr tedy dostanete na základě svých příjmů – počítejte však s úrokovou sazbou vyšší než u klasického hypotečního úvěru se zajištěním nemovitostí.

Pokud si představujete úrokovou sazbu nižší, je nutné zajistit úvěr jinou nemovitostí v osobním vlastnictví.

Současně bude nutné prokázat, že na čerpanou půjčku máte dostatečné příjmy, zde tedy není mezi byty v osobním a družstevním vlastnictví žádný rozdíl.

- PR článek -