Jestliže máte volný byt v osobním vlastnictví a hodláte jej pronajmout, tzn. chcete se stát pronajímatelem, jak postupovat? Jako první bychom měli byt k pronájmu připravit, tedy odstěhovat to, co tam nechceme nechávat, nebo naopak jej vybavit, pokud máme v úmyslu pronajímat jej i se zařízením. Může to mít vliv i na cenu nájmu, ale ne vždy – záleží na tom, jak se překrývají vkus a potřeby vaše a nájemce. Zároveň bychom si měli zjistit ceny pronájmů pro daný region a velikost bytu. Přitom si určitě všimnete, že hodně záleží i na poloze objektu a dalších faktorech. Byt v centru bude většinou dražší než na sídlišti, avšak záleží také na orientaci oken (do parku nebo dvora je to vzhledem k nižšímu hluku zpravidla lepší než do ulice), cihlový bývá hodnotnější než panelový, ohled se bere i na patro, existenci výtahu a balkonu, na pověst čtvrti atd. V neposlední řadě je důležitý také stav bytu, přičemž hodně nájemníků bude chtít vidět především koupelnu, neopomeňme ani omítky a malbu. A konečně má význam i stav celého domu – okna, stupačky, zateplení… Je v zájmu našem i nájemníků, aby byt měl samostatná měřidla energií.
Takže cenu jsme si určili, teď stačí podat inzerát a čekat. Je lepší mírně nadsadit, ať máte z čeho slevovat a je nějaká rezerva. Většinou se uvádí cena včetně inkasa, každopádně je dobré to v inzerátu zmínit. Podle zájmu brzy poznáte, zda je váš byt k pronájmu vhodný a zda jste dobře stanovili cenu. Pokud ne, nezbude než ustoupit ze svých požadavků a cenu snížit. Také není od věci aktivně sledovat inzeráty, kde někdo sám nájem hledá. Můžete se rovněž obrátit na realitní kancelář, což vás sice bude stát nějaké peníze, ale zase se zvýší šance někoho najít. Realitka vám také pomůže se smlouvou, což je výhodné, pokud v tomto směru nejste sběhlí.
Správně napsaná smlouva je velmi důležitá, hlavně tehdy, když něco začne skřípat.
Jednotlivé body si pozorně pročtěte a příp. upravte (samozřejmě tak, aby byly v souladu se zákonem). Když si nevíte rady, obraťte se na právníka.
Nájem se platívá dopředu, při pronájmu bytu je dále obvyklé požadovat kauci, která bývá nejčastěji ve výši jednoho nájmu. Znamená to, že nový nájemník by vám měl před nastěhováním předat sumu ve výši dvou nájmů (kauce + nájem na nadcházející měsíc). Samozřejmě je to na vaší vzájemné dohodě a pokud bude nájemník souhlasit, můžete vybrat nájemné i na několik měsíců dopředu. I když je vše ve smlouvě, ujasněte si, zda nájemník všemu rozumí a se vším souhlasí (např. forma placení inkasa a jak se budou řešit případné přeplatky a nedoplatky). V této souvislosti komisionálně zapište stavy všech měřidel a nechte si je od nájemníka podepsat, stejně jako předávací protokol se soupisem vybavení bytu.
Ze všeho nejtěžší je ovšem vybrat správného nájemníka. Chce to trochu psychologie a schopnosti odhadu lidí, hodně pomáhají zkušenosti. Jestliže vyberete správně, získáte nájemníka, který bude třeba celé roky řádně platit nájemné a ani o něm nebudete vědět. Naopak špatná volba může být vaší noční můrou, kdy budete neustále vymáhat peníze, počítat škody, řešit problémy a možnosti vystěhování.
Zákon naštěstí v současnosti (od 31. března 2006) již chrání pronajímatele a umožňuje mu za určitých okolností (např. při neplacení nájemného) vypovědět smlouvu i bez přivolení soudu, což je důležitá změna oproti minulosti. Blíže jsou tyto důvody popsány např. ZDE.
Každopádně je lepší smlouvu vždy uzavírat na dobu určitou (řekněme na rok) a pokaždé ji prodlužovat, než podepisovat např. na 5 let. Tak se můžete lépe chránit proti případným problémům.
Autor: Michal Hamšík