Základním principem stavebního spoření je naspoření cílové částky, přičemž po určité době a splnění podmínek, můžete čerpat úvěr na pořízení či rekonstrukci bytu. Mezi tyto základní podmínky patří minimální doba spoření, která je zákonem stanovena na dva roky, výše dosavadních úspor (obvykle 40% z cílové částky) a také splnění tzv. hodnotícího čísla, které se vypočítává na základě pravidelnosti a výši spořících částek. Nesplňujeme-li tedy alespoň jednu z těchto podmínek, nevzniká nám nárok na čerpání řádného úvěru a to i přesto, že máme se spořitelnou uzavřenou smlouvu o stavebním spoření. Můžeme však využít úvěru překlenovacího a to až do doby úplného splnění všech podmínek.
Klasická hypotéka či překlenovací úvěr?
Zásadní rozdíl mezi běžným hypotečním a překlenovacím úvěrem je v jeho splácení. Zatímco u klasické hypotéky splácíme poskytnutý úvěr již od začátku, u překlenovacího úvěru splácíme pouze úroky z úvěru a zároveň dále spoříme na účet stavebního spoření. O tyto nově naspořené peníze se nám však jistina nesnižuje, a tak i nadále platíme úroky z celé vypůjčené částky. Na druhou stranu je nám po celou dobu přiznávána státní podpora, která činí u starších smluv až 4500 Kč a u nově uzavřených až 3000 Kč ročně.
Teprve v době, kdy dosáhneme splnění podmínek pro přidělení řádného úvěřu, dojde k tzv. překlopení překlenovacího úvěru na řádný úvěr ze stavebního spoření. To znamená, že překlenovací úvěr je splacen v celé výši tím, co jsme doposud naspořili a řádným úvěrem. Od této chvíle již tedy splácíme úroky jen z výše řádného úvěru a splácí se nám už i jistina.
Kdy lze získat překlenovací úvěr?
U většiny stavebních spořitelen můžeme překlenovací úvěr získat téměř okamžitě po založení smlouvy o stavebním spoření a to doknce bez počátečního vkladu peněz na účet. Je však nutné si uvědomit, že v tomto případě se poskytnutí okamžité půjčky promítne i do výše úrokové sazby. Mnohem lepší úrokovou sazbu lze získat pokud již po nějakou dobu pravidelně spoříme. Nejlepší podmínky pak mají právě ti klienti, kteří se svými úsporami blíží k cílové částce.
Jak překlenovací úvěr nejlépe využít?
Překlenovací ani řádný stavební úvěr není podobně jako hypotéky omezen minimální částkou. Můžeme si tedy vypůjčit i nižší částky v řádu desetitisíců. Proto je naprosto ideální k financování oprav či rekonstrukcí menšího rozsahu. Další nespornou výhodou je neměnná úroková sazba po celou dobu trvání překlenovacího úvěru. Úrokovou sazbu lze samozřejmě zafixovat i v případě hypoték, zákonitě se to však negativně promítne i do její výše.
Autor: Ing. Kateřina Maňasová