Důvody jsou nasnadě – vždyť na staveništi se nachází mnoho cenných věcí a asi nikdo by si nepřál, aby jeho dům těsně před dokončením vyhořel, nebo byl poškozen větrnou smrští či přívalovým deštěm, nemluvě o nevítané noční „návštěvě“ lupičů. Rizik je zkrátka hodně, vzhledem k otevřenosti areálu stavby v jistém ohledu dokonce více, než u hotového zabezpečeného domu.

Téměř každá pojišťovna zabývající se pojištěním nemovitostí je schopna pojistit i rozestavěnou stavbu, přičemž zpravidla se k tomuto účelu využívá některý ze standardních produktů, jen s patřičně upravenou smlouvou.

Takto se dá pojistit samotná stavba v různém stadiu rozestavěnosti, dále stavební materiál, drobná stavební technika sloužící k výstavbě a dokonce i odpovědnost z díla. Toto vše se dá pojistit proti živelným i „civilizačním“ rizikům, jako jsou požár, přímý úder blesku, výbuch, kouř, pád letadla, aerodynamický třesk, náraz vozidla, zkrat na elektromotorech, vichřice, krupobití, tíha sněhu, pád skal, kamení, stromů či stožárů, dále proti povodním, záplavám, sesuvům a poklesům půdy a zemětřesení. Kromě toho je samozřejmě možné i pojištění proti odcizení stavebních součástí, příslušenství a stavebního materiálu a již zmíněné pojištění odpovědnosti z díla ve stavbě.

Ne všechno bývá v základní pojistce a u každé pojišťovny to může být jiné. Vždy je vhodné se poptat, co konkrétně je v pojistce zahrnuto i co se dá připojistit a raději zkontrolovat, zda je to opravdu písemně stanoveno. Ne že by člověk pojišťováky podezříval ze lži, ale jeden nikdy neví... Znáte to, důvěřuj, ale prověřuj.

Samozřejmě platí, že čím více rizik je pojištěno, tím bývá pojistné vyšší. Záleží rovněž na výši pojistky a na spoluúčasti. Všechny tyto veličiny je potřeba zvážit s ohledem na velikost a zabezpečení stavby, její polohu, místní rizika a ovšem i finanční možnosti. Jen není dobré šetřit na nesprávném místě...

Dejte si pozor také na to, že pojišťovna při pojištění proti krádeži vyžaduje určitou míru zabezpečení objektu, alespoň tedy oplocení a uzamčení stavby. Zkrátka, zloděj musí prokazatelně překonat překážku. Při vyšším stupni zabezpečení (například ostraha) se dá snížit výše pojistného. Je ovšem otázkou, nakolik se to vyplatí, to si musí každý spočítat sám.

Specifická situace nastává u lidí financujících stavbu z hypotéky – zde bude banka pojistku nejen vyžadovat, ale podobně jako u zkolaudované nemovitosti si ji nechá vinkulovat ve svůj prospěch.

Jako u každého jiného zboží, i u pojistek se vyplatí porovnat více nabídek od různých ústavů a byť se to u nás moc nenosí, v některých případech se dá i něco individuálně usmlouvat. A pozor na nechvalně proslulé dlouhé a těžce srozumitelné texty, psané mrňavým písmem někde vzadu na smlouvě...

Autor: Michal Hamšík