Co prozradí statistiky

Havárie vody patří hned po požárech a přírodních katastrofách k nejčastějším pojistným událostem, kterých každý rok zaznamenají pojišťovny statisíce. Navíc jich stále přibývá a stoupá také celková výše škod. Jen v České republice dosahují i několika miliard korun ročně. 

„Statistice majetkových škod i nadále dominují události způsobené nepříznivými výkyvy počasí, konkrétně vichřicemi a krupobitím. Tyto škody nyní překonávají i jinak zpravidla nejničivější živel, alespoň co se týká výše vzniklé škody, kterým je oheň. Třetí nejvýznamnější skupinou jsou vodovodní škody. V současnosti vznikají mnohem častěji než dříve,” uvedl pro iDnes.cz Jaroslav Urban, analytik České asociace pojišťoven (ČAP). 

Prasklé potrubí

Nepodceňujte pojištění

Pozor na chybný výklad jednotlivých pojmů, pojištění nemovitosti sice s pojištěním domácnosti souvisí, ale není to to samé. Pokud tedy vlastníte nemovitost, určitě byste měli mít sjednané oboje. 

Pojištění nemovitosti se vztahuje na samotný byt nebo dům, případně na další stavby jako garáž či stodolu. Zatímco domácnost byste si měli pojistit, aby byl zabezpečený veškerý vás movitý majetek, například, domácí spotřebiče a další vybavení, sportovní potřeby, cennosti apod. Výhodou je, že oba typy pojištění myslí nejen na přírodní živly, ale také na krádeže.

Je potřeba okamžitě jednat

Většina z nás bohužel nedokáže opravit potrubí nebo jiné technické zařízení bez odborné pomoci. Zbytečná panika ale ničemu nepomůže. Zkuste tedy zachovat chladnou hlavu a začít třeba tím, že si vzniklé škody nafotíte (úplně stačí amatérské snímky z mobilního telefonu) a ideálně sepíšete i seznam poškozených věcí. Pojišťovna je od vás stejně bude později vyžadovat, stejně jako dokumenty o nabytí nemovitosti. 

Hlavně je nutné jednat rychle, a to i za cenu vyšších výdajů. Rychlý zásah instalatéra sice nebude zadarmo, ale zase vás může zachránit před mnohem horšími problémy v budoucnu.

Najděte viníka

Samotné zaplacení škod je vždy na viníkovi. Pokud pojištění sjednané nemá, můžete se obrátit na svoji pojišťovnu. Problém nastává zejména tehdy, pokud ani jedna strana není pojištěná. Viník pak musí uhradit veškeré škody ze svého. Často ale tolik finančních prostředků nemá a celá záležitost pak končí u soudu, kde se řeší dlouhé měsíce, nebo dokonce roky.

Rychlé řešení

Pokud není možné vše uhradit z pojištění, nebo na výplatu pojistného plnění čekáte delší dobu, může pomoci dočasné řešení. Jedním z nich je sjednání takzvané půjčky před výplatou, která je bezúčelová a může být vyřízená už za několik minut a bez zadávání zbytečně podrobných údajů. Peníze vám přijdou standardně na účet, případně si je vyzvednete v hotovosti. 

S omezením musíte počítat u výše částky, ale na základní úhradu škod a zaplacení práce instalatéra by mělo několik tisíc korun bez problému stačit. U většiny poskytovatelů ale není nutné splatit vše do měsíce, jak by se podle názvu mohlo zdát. Běžně se setkáte i s tříměsíční lhůtou a častou výhodou je také možnost jednorázové splátky bez navýšení.