Může se stát, že složenku někam založíte a zapomenete na ni, ale mnohdy ji ani nemusíte obdržet, protože jste se třeba stěhovali a změnili tak adresu bydliště. Možné rovněž je, že jste si nevšimli a špatně zadali číslo účtu a splátka proto neodešla, nebo jste v daném termínu zapomněli vrátit zapůjčené zboží. Všechno tohle se může stát, aniž byste o tom věděli. Vy takto jednoduše, jako slepý k houslím, přijdete k dluhu.
Samozřejmě ne vždy jsme v tom nevinně, lidé si stále více půjčují peníze na věci, na které ve skutečnosti nemají. Půjčování se stalo součástí běžného života, ale mnoha lidem již přerostlo přes hlavu. Také v těchto případech vše končí u exekutora – soukromé osoby pověřené státem k výkonu exekuce, která jedná většinou velmi rychle a efektivně.
Platební rozkaz – soud bez dlužníka
Jednoho hezkého dne se může stát, že ve schránce objevíte výzvu, abyste si na poště vyzvedli obálku se zeleným pruhem, která nikdy nevěstí nic dobrého. Co tedy v takovémto případě dělat? Důležité je nehrát mrtvého brouka a dopis si opravdu vyzvednout. Doručení platebního rozkazu musí být výhradně do vlastních rukou žalovaného, náhradní doručení je v tomto případě vyloučeno.
Existují také situace, kdy platební rozkaz vydat nelze:
1. pokud není znám pobyt žalovaného
2. pokud se žalovaný zdržuje v cizině
Platební rozkaz je speciálním typem soudního rozhodnutí, kdy je možné na návrh žalobce vydat rozkaz na zaplacení peněžité částky. Tato situace může nastat i bez slyšení dlužníka u soudu. Běžné soudní procesy jsou velmi zdlouhavé, platební rozkaz je zkráceným soudním řízením, díky kterému se může urychlit řešení některých soudních sporů. Vychází se z tvrzení žalobce, který musí soudu dobře popsat předmět sporu a připojit také listinné důkazy. Podstatný je fakt, že soud nepotřebuje žalovaného vyslechnout a tak před vydáním platebního rozkazu neprobíhá s oběma účastníky žádné soudní jednání.
Elektronický platební rozkaz
V současné době je možné podat na fyzickou i právnickou osobu, která má české občanství, také elektronický platební rozkaz. Ten je podaný na elektronickém formuláři a podepsaný zaručeným elektronickým podpisem žalobce. Pohledávka nesmí být starší než 3 roky a peněžité plnění požadované žalobcem nesmí přesahovat částku 1 milionu korun.
Nepodceňujte situaci!
Po obdržení platebního rozkazu od soudu je potřeba začít rychle jednat! Jestliže jste převzali platební rozkaz, zavázali jste se splatit dlužnou pohledávku do 15 dnů od jeho doručení. Není proto radno podceňovat vážnost situace a urychleně ji řešit, jinak se může stát, že se vám život otočí vzhůru nohama. Po obdržení platebního rozkazu máte v podstatě dvě možnosti jak v případě postupovat dále:
1. Nejjednodušší je oprávněnou pohledávku bez odkladů zaplatit, vyhnete se tak dalším a dalším poplatkům souvisejícím s vymáháním. V případě, že dlužnou částku nemáte, je pro vás příliš vysoká a nejste schopni ji uhradit, spojte se s věřitelem a domluvte se s ním na splátkovém kalendáři. Je však třeba mít na paměti, že věřitel nemá povinnost vám tento způsob platby umožnit. Pokud na splátkový kalendář přistoupí, je to jen znamení jeho dobré vůle.
2. Jestliže jste si jistí, že jste platební rozkaz od soudu obdrželi neoprávněně, musíte přejít na aktivní obranu. Tato fáze nastává v případě, že jste dluh již dávno zaplatili, výše dluhu je jiná než uvádí věřitel, dluh je promlčený nebo jste dokonce s věřitelem nikdy nebyli ve smluvním vztahu a nevyplývají vám tak povinnosti cokoliv platit. Pokud se vás některá z uváděných situací týká, konzultujte svůj případ s právním zástupcem. Myslete ovšem na to, že proti povinnosti uložené platebním rozkazem se můžete aktivně bránit pouze v limitu 15 dnů od jeho doručení! Nutné je písemné podání tzv. odporu. Když byste odpor podali po uplynutí 15 denního limitu, už nemáte žádnou šanci rozsudek zvrátit.
Hrozba exekuce se blíží...
V případě, že jste nepodali odůvodněný odpor ani neuhradili dlužnou částku, nabývá doručený platební rozkaz účinky pravomocného soudu. Pokud tedy nezaplatíte, může věřitel předat tento rozsudek exekutorovi, který vás může v nejbližší době navštívit. Exekutor vám může zabavit nemovitost, zařízení bytu, automobil nebo i peníze na účtu. Pokud se spoléháte na to, že to s exekutorem nějak domluvíte, nepočítejte s tím. Tito lidé mají velkou motivaci vám majetek zabavit, jsou totiž odměňováni z výše vymáhané částky. Jsou proto ve své práci velmi snaživí, což je pochopitelné. Jejich práce také není zadarmo, exekutor si tak navíc naúčtuje příslušnou odměnu, kterou nezaplatí nikdo jiný než Vy.
Obdrželi jste platební rozkaz? Důležitá je komunikace!
Mnozí lidé se mylně domnívají, že pokud obdrží platební rozkaz, který byl vydán například na již promlčený dluh nebo na částku, u které jsou si naprosto jistí, že ji nikdy platit neměli, nemusí na dopis odpovídat. Bohužel opak je pravdou a nereagování na výzvu soudu bývá většinou velmi drahé. Ozvat se musíte vždy, ve svém vlastním zájmu!
Co dělat v případě promlčené pohledávky?
Odpověď je jednoduchá – braňte se! Včasným podáním tzv. odporu třeba u promlčené pohledávky dojde ke zrušení platebního rozkazu v celém jeho rozsahu. Pokud jste přesvědčeni, že je výše pohledávky nepřiměřená, pochybujete o její oprávněnosti a podobně, rovněž podejte odpor. Díky němu dojde taktéž ke zrušení platebního rozkazu a soud obvykle nařídí v dané věci jednání. Podle zákona by měl být odpor odůvodněný, nicméně i neodůvodněný odpor dokáže platební rozkaz zrušit. Zde je důležité, aby odpor vždy podal žalovaný a ne někdo, kdo k jeho podání není oprávněn.
Autor: redakce ve spolupráci s poradnaveritele.cz