Kupujeme nemovitost - co všechno je nutné prověřit?
Nezkušenosti kupujících bývá nejčastěji zneužito z hlediska nedostatečné kontroly právního a stavebního stavu nemovitosti, ale i během samotného převodu nemovitosti. Pokud nejste v obchodu s realitami zběhlí, je také pravděpodobné, že pořizovací cena nebude tou nejnižší možnou, za kterou by bylo reálné byt či dům koupit. Stejná situace se opakuje u nákupu pozemků a stavebních ploch.
Pokud předem víte, že nejste odborníkem a neznáte přesná rizika trhu, využijte služby osobního realitního makléře. V zahraničí je tento typ služeb hojně využíván a počet zájemců se zvyšuje také v České republice. Osobní realitní makléř kupujícího slouží jako pravá ruka kupujícího. Prochází s ním všemi fázemi koupě – od výběru lokality a nemovitosti, až po finální převod majetku. Jeho úkolem je vyhledat a získat nejlepší nabídku na trhu, ale rovněž detailně prověřit stav nemovitosti ze všech hledisek. Služba uspoří čas, ale především uchrání kupující od komplikací a případného zklamání. Co všechno osobní makléř prověří?
1. Právní stav nemovitosti
Jakmile jste si vybrali nemovitost, je třeba prověřit její právní stav. Je nezbytné se ujistit, že je byt, dům či pozemek skutečně prodáván zmocněnou osobou – vlastníkem, či zmocněncem mající platné oprávnění. Druhým bodem kontroly je omezení vlastnických práv. Omezení mohou spočívat v exekuci, zástavními právy, aj.
Bankovní makléř má k dispozici advokáta, který se postará o kompletní prověření právního stavu. Pokud byste nemovitost chtěli prověřovat svépomocí, mějte na paměti, že musíte vyhledat poradenství zkušeného právníka.
2. Fyzický stav domu či bytu
Pokud byly všechny právní náležitosti shledány jako oprávněné, je na čase prozkoumat stavební hlediska. Následující úkoly by měly zahrnovat kontrolu statiky, střechy, elektroinstalace, kanalizace, přívodu vody, podlah, omítek, oken, vytápění, zkrátka všech jednotlivých součástí.
Dostatečnou kontrolu však laik pouhým okem neprovede a je opět silně doporučeno vyhledat odborníka. Využijete-li služeb osobního realitního makléře, pak máte o další starost méně. Má k dispozici osvědčený stavení dozor, který přísně zhodnotí stav nemovitosti z technického hlediska.
3. Analýza kupní ceny
Nyní již víte, co přesně kupujete. Otázkou zůstává, kolik zaplatíte. Zajišťujete-li si sběr informací sami, pak vás čeká podrobné mapování trhu a smlouvání o ceně. Pokud jste zvolili pomocnou ruku makléře, můžete očekávat, že s jeho zkušenostmi získáte nejnižší možnou cenu odpovídající stavu a reálné hodnotě. Makléř může rovněž zajistit odborný znalecký posudek a prověřit způsob financování. Jeho kontakty vám také otevřou dveře k výhodnějším nabídkám úvěru.
4. Kupujeme vlastní byt/dům
Posledním krokem ke koupi nemovitosti je samotný převod nemovitosti. Dbát musíte jednak na správnost předložených smluv, ale i kontrolu převodu nemovitosti. Nejste-li zkušení ve vyřizování papírování, pak vám jistě bude k užitku advokátní pomoc. V tento moment se již blížíte do cíle a splnění svého snu.
- PR článek -