Změny týkající se nájemního bydlení:

Jednodušší uzavření nájemní smlouvy
Dle nového občanského zákoníku mohou být nově uzavírané nájemní smlouvy mnohem jednodušší, postačí v nich uvést jen několik základních údajů - pronajímatele a nájemce. Nemusí již obsahovat výši nájemného ani úhrady spojené s užíváním bytu.

Prodloužení nájemní smlouvy
Mezi pronajímatelem a nájemcem je nejčastěji uzavírána smlouva o pronájmu na dobu určitou. Po uplynutí doby ve smlouvě však dnes již může dojít k automatickému prodloužení nájemní smlouvy. Pokud tedy nebude nájemce vyzván, aby byt opustil do tří měsíců od ukončení platnosti smlouvy na dobu určitou, přechází smlouva dále. Obě strany se však mohou předem také dohodnout, zda bude jejich vztah pokračovat dále.

K chovu zvířete v bytě není třeba souhlas majitele bytu
Nájemce může od ledna v bytě chovat zvíře a to i přesto, že s tím majitel bytu nesouhlasí, nebo o tom není informován. Podmínkou je, že zvíře nesmí pronajímateli či obyvatelům domu způsobovat nepřiměřené potíže. Stejně tak má nájemce možnost v bytě pracovat či podnikat bez souhlasu majitele bytu.

Nájemce je lépe chráněn
Pokud by byl nájemce někým rušen v nájemním právu, může se sám domáhat ochrany a nemusí čekat až problém začne řešit pronajímatel. Pokud vás například vytopí soused, můžete s ním problém začít řešit a nemusíte čekat na majitele bytu. Tato změna výrazně ulehčí situaci v případě, že majitel bytu žije v zahraničí.

Další osoba v bytě
Nájemce má možnost od ledna pronajmout část bytu jiné osobě a to bez souhlasu pronajímatele. Majiteli bytu musí tuto změnu ovšem nahlásit a sám nájemce musí v bytě také trvale bydlet.

Práva majitele nemovitosti
Majitel nemovitosti může díky novému občanskému zákoníku vypovědět nájemci smlouvu i bez výpovědní lhůty, pokud nájemce porušuje svou povinnost zvlášť závažným způsobem (neplatí nájemné, neplatí za služby více než tři měsíce, nebo byt závažně poškodil). K výpovědi už nepotřebuje rozhodnutí soudu a není povinen nájemci nabídnout adekvátní bytovou náhradu. Nájemce musí byt vyklidit do jednoho měsíce po doručení výpovědi. Tyto změny se však netýkají družstevních bytů. Další změna souvisí s kaucí, pronajímatel může nyní požadovat až šestinásobek měsíčního nájemného.

Změny týkající se staveb:

Splynutí pozemku se stavbou
Občanský zákoník stanovuje, že vše, co je pevně spojeno se zemí, je již součást daného pozemku. Již tedy nejde o dvě samostatné věci, ale pozemek, na němž stavba stojí, je její neoddělitelnou součástí. Již tedy nebude možné použít stavbu nacházející se na cizím pozemku jako zástavu. Jako součást pozemku se tak rozumí vše, co k němu náleží a nemůže být odděleno aniž by došlo k poškození. Zahrnuty sem nejsou inženýrské sítě, podzemní stavby a dočasné stavby. Často bylo možné se setkat s případy, kdy měl pozemek jiného vlastníka než stavba a tím docházelo k problémům. Pokud má stavba i pozemek stejného vlastníka, nejedná se již o dvě samostatné věci, ale jeden celek. Jestliže je však vlastník pozemku odlišný, jak vlastník stavby, automaticky mají vůči sobě předkupní právo. Pokud jste majitelem stavby na cizím pozemku, nemusíte se bát, že přijdete o střechu nad hlavou ve prospěch vlastníka pozemku.

Výstavba na cizím pozemku
Stavět na cizím pozemku může představovat problém, protože již není možné zapsat rozestavěnou stavbu do katastru nemovitostí. Stavba na cizím pozemku zůstane zvláštní věcí v právním smyslu. Stavbu je možné uskutečnit pouze na základě práva stavby, které vám udělí majitel pozemku. Toto právo může být platné až 99 let a je předmětem zápisu do katastru nemovitostí. Poté je možné jej zatížit případným zástavním právem. V případě, že bude chtít majitel nemovitost prodat v podobě stavebního práva, předkupní právo bude mít vlastník pozemku. A platí to i naopak - pokud chce vlastník pozemku svůj pozemek prodat, musí jej nejdříve nabídnout vlastníkovi stavby.

Další změny:

Sousedské spory
V novele občanského zákoníku jsou upraveny také sousedské vztahy. Pokud vám například stromy souseda stíní kus pozemku a zasahují na váš pozemek, máte možnost je po předchozí prosbě o nápravu sami zkrátit. Totéž se týká i kořenů stromů, které se prorvaly k vám na pozemek a narušují či ohrožují váš majetek - zvedají chodník, narušují dlažbu apod. Je třeba požádat o zkrácení kořenů, ale pokud prosba zůstane nevyslyšena, můžete je zkrátit i sami. Také ovoce, které ze sousedova stromu spadne na vaši zahradu, máte plné právo si jej nechat. Vlastník stromu se úrody nemůže dožadovat. Také je možné zabránit stavbám, případně vysázení stromů a hustých keřů, které by mohly trvale způsobovat nepříjemný stín a zabránili by vám tak pozemek využívat jako dříve.

Spolupodílnictví
Vzhledem k tomu, že některé nemovitosti nemají jen jednoho majitele, může být péče o ně dosti problematická. Nový občanský zákoník tak přináší změny i do této oblasti. Je nově zaveden pojem tzv. správce, který má pověření jednat jménem všech vlastníků a zastupovat je na důležitých úřadech. Již tedy není nutné ke všem důležitým úkonům žádat zmocnění ode všech spolumajitelů nemovitosti, což bylo značně časově i technicky náročné.

- jpa -