V prvé řadě byste se měli zamyslet nad lokalitou, přičemž je vhodné pohlížet do budoucnosti. Bezdětné mladé páry by měly myslet na případný přírůstek do rodiny, starší ročníky zase na stáří a život v důchodu. Je v blízkosti domu zastávka hromadné dopravy, škola, zdravotnické zařízení, obchod, zeleň, dětské hřiště...? Od věci není ani nahlédnutí do územního plánu, abyste věděli dopředu, co se kolem vašeho domu chystá či nechystá stavět.

Pokud máte vybranou lokalitu pro svůj další život, pak je neméně důležité rozmyslet si, zda chcete byt nový nebo starý a ve kterém by měl být patře. Obojí s sebou přináší mnoho výhod, ale i nevýhod. Starší byty bývají samozřejmě levnější, ovšem často je potřeba investovat mnoho peněz do jejich rekonstrukce. Na prohlídku bytu si s sebou proto rozhodně berte odborníka stavaře! Sami totiž laickým okem těžko odhalíte skryté a zakamuflované nedostatky, například plíseň pod okenními parapety, vychýlené zdivo, rozpadlý balkón nebo horkou jehlou spíchnuté opravy všeho druhu.

Na nedostatky však můžete narazit i v nově postavených domech. Nevýhodou je, že často podepíšete smlouvu na koupi nového bytu, aniž už stojí, a teprve po jeho postavení zjišťujete vady, které vznikly během stavby. Taky si těžko představíte pohled z okna novostavby a nevíte, kdo se ubytuje vedle vás. Nově postavená sídliště navíc nebývají v první fázi dostatečně sociálně vybavena.

Výhodou nové zástavby je pak zase třeba příjemnější řešení hypotéky. Rozhodnete-li se koupit nový byt, pak vám ve většině developerských firem poradí a zahrnou vás veškerou péčí, pomohou vám zvolit vhodnou hypotéku a kombinaci placení a budou vás o všem informovat. U koupě staršího bytu je to s hypotékou problematičtější. Mnoho majitelů prodá byt spíše a dříve tomu, kdo mu dá peníze rovnou "na dřevo", než člověku, který si bude chtít nejprve vyřídit půjčku, a tím pádem protahovat prodej.

Pokud máte vybráno a jste rozhodnuti pro ten či onen byt, pak se nezapomeňte informovat také na výši poplatků za elektřinu, plyn, vodu, na výši příspěvku do fondu oprav i na uskutečněné či chystané opravy v domě. V neposlední řadě je pak velice důležité pohlídat si kupní smlouvu.

Kupujete-li byt přes realitní kancelář, pak vám za provizi (dejte si pozor na její možnou závratnou výši, ale obecně i na pověst a praktiky samotné kanceláře!) zařídí i právní servis. Pokud se s majitelem domlouváte na prodeji přímo, pak určitě nešetřete na kvalitním právníkovi, který vám smlouvu zkontroluje a podrobí důkladné analýze. Nejednou se už stalo, že člověk za byt zaplatil a pak zjistil, že vlastně stejně vůbec není jeho...

 

Nový vs. starý byt

Novostavba
+ žádné skryté závady (teoreticky)
+ vysoký komfort - možnost výběru vybavení
+ upravené okolí
+ pohodlnější vyřizování hypotéky
- vysoká cena bytu
- nutnost koupit před dostavěním
- v první fázi sociální nevybavenost
- většinou řídká síť hromadné dopravy

Starý byt
+ nižší pořizovací cena
+ možnost vidět a "ohmatat" si byt
+ občanská vybavenost
+ vyřešená dopravní infrastruktura
- nutná rekonstrukce
- skryté vady
- horší podmínky pro vyřízení hypotéky
- staré vybavení - nízký komfort

Autor: efa