Při investování jde o jediné – vydělat co nejvíce peněz s co nejnižším rizikem. Alespoň takto nad nimi přemýšlejí velcí investoři. Málokdo nad sebou ale uvažuje jako nad investorem, a proto řada lidí neřeší možný zisk, ale co nejnižší ztrátu.
1. Zahrada jako investice
Jedním ze způsobů nízkorizikové investice je pořízení nemovitosti. Sem patří dům, byt nebo pozemek s vlastní zahradou. Právě poslední ze zmiňovaných přitom patří k nejčastějším investicím drobných investorů.
Lidé si pozemky nepořizují, aby jim vydělávaly peníze. Jejich hlavní motivací je uložení peněz do instrumentu s nízkou volatilitou. Nedochází tedy k výkyvům v jejich hodnotě a cena pomalu roste.
2. Půda není nevyčerpatelná
Za pozvolný růst cen pozemků může poměr nabídky a poptávky. Pozemků je omezené množství a poptávka po nich převyšuje nabídku. Díky tomu cena půdy pozvolna roste – navíc ji ovlivňují i další faktory jako:
- velikost pozemku,
- lokalita,
- možnost parkování,
- dostupnost veřejné dopravy,
- zastavení a sousedství.
Cenu pozemku navíc ovlivníte i vy sami. Úpravu zahrady dnes zvládnete svépomocí. Půjčovna zahradní techniky je prakticky na každém rohu a srovnáním zeminy nebo zatravněním zvýšíte hodnotu zahrady o několik procent.
3. Úpravy s rozumem
Ne všechny úpravy zahrady jsou ale vhodné. Před jejich vykonáním se poraďte se zahradním architektem nebo realitním makléřem. To platí zejména v případě, že máte s pozemkem další záměr a plánujete jeho pronájem nebo prodej po skončení ekonomické krize.
Vyhněte se například stavebním úpravám – stavba zahradního domku nebo pergoly představuje riziko. Zájemci o pozemek často vidí stavbu na zahradě jako problematickou z důvodu údržby nebo odlišného vkusu.
Co naopak zvažte jsou terénní úpravy a srovnání pozemku. Půjčovna minibagrů vám pronajme drobné rypadlo s dumperem, a vy si tak s terénními nerovnostmi poradíte sami. Díky možnostem těžké techniky zvládnete i bagrování kamenité půdy a přitom investujete pouze do samotného pronájmu.
4. Investice bez rizika neexistuje
Všichni zkušení investoři vědí, že neexistuje nic jako investice bez rizika. Proto k nákupu do zahrady přistupujte opatrně i přesto, že možnost pádu investice není vysoká.
S pozemky se pojí především problém jejich nepřenositelnosti a jedinečnosti. Případy, kdy neopatrní investoři pořídí pozemek v průmyslové zóně a následně se hádají s okolními firmami, nejsou žádnou výjimkou.
S možným záměrem majitelům okolních pozemků vám pomůže územní plán. Jedná se o dokument, ve kterém najdete stavební záměry. Odbor místního rozvoje a stavební úřad v dané obci vám navíc může poskytnout informace o možných stavebních úpravách z vaší strany.
5. Diverzifikujte vlastní kapitál
Rozdělení vlastního kapitálu se v budoucnosti dotkne velkého množství populace. Spořící účty se vyplácí stále méně, a tak stále více domácností hledá nízkorizikové uložení peněz.
Možnost investice do vlastního pozemku otevře několik způsobů dalších zisků. Jednou z nich je pronájem, můžete ale pěstovat také vlastní zeleninu a snížít náklady na potraviny. Díky tomu dosáhnete stabilních příjmů a zhodnotíte vlastní finance.