Lidé kupují zahraniční nemovitosti ze dvou hlavních důvodů – jako investici s očekáváním růstu ceny, nebo pro vlastní potřebu (nejčastěji jako místo dovolené a rekreace, příp. kvůli pracovnímu pobytu apod.). Oba způsoby je možné a vhodné kombinovat nejen vzájemně, ale také s pronájmem, který majiteli přináší prostředky pro krytí nákladů a v lepším případě rovněž zisk. Pronájmem se dá financovat také hypotéka, takže nemovitost si můžete koupit i tehdy, když na ni nemáte prostředky v hotovosti. Vše je samozřejmě nutné dobře propočítat, abychom doslova nesplakali nad výdělkem (nebo prodělkem).
Pokud máme nemovitost na atraktivním místě, můžeme v ní jednou ročně strávit dovolenou a po zbytek roku ji pronajímat třeba cestovce, která tam posílá turisty. A na důchod máme možnost se do ní i přestěhovat…
Ovšemže to není jednoduché, vždyť i nákup nemovitosti v ČR je mnohdy o nervy. Je vhodné si předem zjistit podmínky v dané zemi, především to, jestli je vůbec cizincům umožněno nemovitosti kupovat. Dále je potřeba vědět o obchodních zvyklostech země a především znát místní zákony a předpisy. Pomoci může realitní kancelář, buď česká s patřičnými zkušenostmi a znalostmi, nebo zahraniční. To bude něco stát, musíme také počítat se službami právníka, notáře, s různými administrativními poplatky za převod a zápis, s daněmi atd. Pravidla pro nákup nemovitostí nejsou zkrátka jednotná, a to ani v zemích Evropské unie. Obecně se však dá říci, že ve většině „normálních“ zemí se nákup zásadně neliší od praxe u nás. Relativně nejlépe to jde ve Španělsku, Portugalsku, Německu či Británii, naopak narazíte ve skandinávských zemích, kde cizinci nemovitosti kupovat nemohou. Při troše úsilí je možné mnoho informací nalézt na internetu, např. ZDE.
Kolik budete potřebovat peněz? Tak jako u nás, i v zahraničí ovlivňuje cenu mnoho faktorů, především poloha a stav domu. Dá se však říci, že na menší nemovitost (byt, malý domek) na břehu Středozemního moře – nehledě na stát – budete potřebovat alespoň 150 až 200 tisíc euro (což však není, i vzhledem k současnému kursu koruny, zas až taková suma). Pro pěknou vilku si nicméně vyčleňte alespoň půl milionu EUR.
Levněji se dá (zatím) pořídit nemovitost třeba v Bulharsku a Rumunsku, které mohou být z investičního hlediska do budoucna zajímavé. V těchto zemích dále platí, že přímo na místě se dá koupit i výrazně výhodněji než přes realitní kancelář, která má ceny uzpůsobené pro bohaté západní cizince, avšak o to více je třeba ostražitosti při jednání.
Rovněž v Rakousku je možné pořídit dům či byt za překvapivě zajímavou cenu, podobnou jako u nás. Pro investory není od věci podívat se ještě k našim východním sousedům, na Slovensko.
Ať tak či tak, koupě nemovitosti vyžaduje promyšlené a neunáhlené rozhodnutí, jinak může do budoucna přinést spoustu problémů.
Autor: Michal Hamšík