1. Co vlastně chceme?
I když se to může zdát banální, je to skutečně základní otázka. Jaká je naše představa o kupovaném bytě a jaké jsou reálné finanční možnosti? Co výhled do budoucna?
2. Jaká je nabídka?
Na první pohled široká, ale při bližším průzkumu můžeme třeba zjistit, že se tak zcela nepotkává s našimi představami nebo finančními možnostmi. Je-li tomu tak, musíme buď hledat lépe či jinde, nebo uzpůsobit představy realitě.
3. Výběr
Po prvním průzkumu trhu přistupme k vybrání konkrétních objektů. Není dobré se unáhlit, málokdy to vyjde hned napoprvé. Ale na druhou stranu, pokud se vám něco zalíbí, kontaktujte prodejce co nejdříve, ať vám byt někdo „nevyfoukne“ před nosem.
Získejte telefonicky či mailem prvotní informace o bytě a v případě, že odpovídají vašim představám, sjednejte si prohlídku.
Vždy je lépe porovnat několik nabídek, ale ne příliš mnoho (pak totiž hrozí syndrom „beru to, už mám těch prohlídek dost“).
4. Upřesňování informací
Jak už bylo řečeno, koupě bytu není jako koupě bochníku chleba. Pro většinu lidí jde o dost peněz a proto se vyplatí získat o kupovaném objektu maximum informací, a to včetně zdánlivých maličkostí: Stav domu a inženýrských sítí, vybavení, příslušenství, pozemek, hluk z okolí, orientace vůči slunci, sousedé, majitel/-é zbytku domu, dostupnost MHD, možnosti parkování, budoucí plány města či majitele okolních pozemků s touto zónou… Je toho hodně a často je lepší informace ověřit z nezávislých zdrojů.
5. Právní podmínky
Je důležité ověřit, komu byt skutečně patří, zda na něm nevázne zástava, věcné břemeno či nějaký závazek, zda účet prodávajícího není obestaven, zda není prodávající v konkurzu apod. Jestliže kupujete byt od firmy či developera, pokuste se získat nějaké reference.
Základní údaje jsou na výpise z katastru nemovitostí, avšak praxe ukazuje, že samotný výpis nemusí být zárukou toho, že je skutečně všechno v pořádku.
6. Kupní smlouva
Jestliže nemáte s kupními smlouvami žádné zkušenosti, bude lépe nechat ji posoudit právníkem nebo odborníkem přes prodej nemovitostí. Smlouva musí jednoznačně určovat zejména smluvní strany a jejich povinnosti, předmět a podmínky prodeje, cenu a způsob platby. Ujistěte se, že všemu ve smlouvě rozumíte. Smlouva také musí být v souladu se zákony, jinak jsou příslušná ustanovení dle našeho právního řádu neplatná.
7. Realizace
Byt odpovídá našim představám, máme všechny informace, kupní smlouva je v pořádku… Teď zbývá jen podepsat a dohlédnout na to, aby vše proběhlo z obou stran tak, jak má. Převod peněz, převod vlastnictví, potvrzení našeho vlastnictví čerstvým výpisem z katastru.
Nakonec zbývá jen doufat, že jsme nic nezanedbali a byt bude zdárně sloužit ke spokojenosti nového majitele.
Autor: Michal Hamšík