Na trhu totiž neexistuje jen jeden druh hypotéky a jeden druh úvěru ze stavebního spoření. Konkurenční prostředí přimělo hypoteční banky i stavební spořitelny k rozšíření nabídky s celou řadou produktů, které lze využít a zkombinovat různým způsobem. Tak se může zcela jednoduše stát, že s hypotékou zrekonstruujete koupelnu za 150 tisíc korun a úvěr ze stavebního spoření vám dopomůže ke koupi bytu za dva milióny.

Hypotékou je myšlen úvěr, který je poskytnut bankou a je zajištěn zástavním právem k nemovitosti, která se vždy musí nacházet na území ČR. Máte-li například zájem koupit na hypotéku domeček v Toskánsku, musíte zastavit jinou nemovitost v ČR, anebo pořídit hypotéku přímo v Itálii.

Obecně lze hypoteční úvěr použít na pořízení či opravy jakékoliv nemovitosti. Tedy i té, která nebude sloužit k bydlení, což může být třeba garáž, chata nebo obchodní prostory. U takových nemovitostí však nepůjde uplatnit daňové zvýhodnění a státní podporu. Zásadní podmínkou však je, aby nemovitost, která je předmětem úvěru, byla ve vašem vlastnictví.

Za účelem použití prostředků z hypotéky se skrývá především nemovitost. Banka bude chtít prozkoumat jen ty podklady, které byste si sami nechali předložit, pokud byste nemovitost kupovali, nebo si je nechali vyhotovit zejména u stavebních úprav. Nejčastěji požadovanými doklady jsou výpisy z katastru nemovitostí, snímek z katastrální mapy, nabývací tituly, kupní či budoucí kupní smlouva, stavební povolení, případně ohlášení stavebních prací a ocenění nemovitosti.

Široké možnosti
Hypotéka se tedy hodí v případech, pokud řešíte situaci s bydlením či investicí do nemovitosti, potřebujete refinancovat stávající úvěr nebo potřebujete pomoc s financováním svých představ o bydlení.

Hypotékou lze profinancovat koupi pozemku, bytu, rodinného domu, rekreačního objektu, chalupy nebo nebytového prostoru. Lze jí zaplatit výstavbu, přestavbu a rekonstrukci nemovitosti, případně zasíťování stavebního pozemku. Zahrnuje také možnosti nejrůznějších drobných přístaveb, dostaveb, nástaveb, vestaveb, oprav a modernizací. Hypotéka umí vyřešit také výstavbu dřevostavby nebo montovaných domů.

Můžete za ni pořídit družstevní byt nebo vypořádat spoluvlastnické vztahy, případně slouží k vypořádání majetku po rozvodu nebo dědických nároků. Možnosti refinancování se mohou týkat stávajícího hypotečního úvěru, překlenovacího úvěru ze stavebního spoření, samotného úvěru ze stavebního spoření nebo také jiného účelově poskytnutého úvěru či půjčky od fyzické osoby, případně k refinancování vlastních prostředků.

Výhodou tzv. amerických hypoték jsou neúčelové úvěry. Třeba na auto, nábytek apod., k níž však potřebujete nemovitost, kterou dáte do zástavy. Slouží k půjčení peněz například na podnikání, koupi všeho movitého, splácení stávajících úvěrů a nemusíte dokládat účel. Americká hypotéka vám umožní například půjčit si vyšší částku a díky tomu, že je úvěr zajištěn nemovitostí, získáte nižší úrokovou sazbu i měsíční splátku (než např. u spotřebitelského úvěru) a peníze můžete využít na cokoliv, třeba také na nemovitost nacházející se mimo území ČR.

Zajímavosti
Hypotéku lze se stavebním spořením různě kombinovat. Zvýšíte tak jinak nedostatečné vlastní zdroje, uspoříte na úrocích a využijete státních podpor. Je třeba upozornit na fakt, že úrokové sazby hypotečních úvěrů nepřestávají růst, a tak letošní rok přinesl konec levných hypoték.

Rozhodně však nelze srovnávat dva úvěrové produkty (hypotéka versus úvěr ze stavebního spoření) s různě dlouhou dobou splatnosti a jiným průběhem splácení jen podle úrokové sazby. Takové srovnání může být objektivní jen za určitých podmínek.

Pro skutečně objektivní posouzení je jediným údajem efektivní úrok. Toto číslo obsahuje všechny náklady, ale i výhody s úvěrem spojené. Tedy nejen výše úvěru a úrokové sazby, ale třeba i poplatky za vyřízení úvěru a vedení úvěrového účtu a na druhé straně státem k úvěru poskytované podpory a daňová zvýhodnění. Pro přesnost by v tomto čísle měl být zahrnut i faktor času – kdy byla jaká platba provedena. Jen tak je zohledněna i časová hodnota peněz.

Autor: Alexandra Rohanová