Koupě bytu od developera má některé výhody, zejména co se týče úvěrování. Banky totiž s developerskými firmami často úzce spolupracují a mohou proto nabídnout lepší podmínky pro financování nákupu. Na druhou stranu má takový nákup i řadu úskalí, a to zejména v českém prostředí. Mnoho lidí u nás má totiž s developery špatné zkušenosti.

Správný developer by si měl nechat od zákazníků zaplatit kupní cenu nebo alespoň její větší část až po ukončení výstavby. Bohužel, mnohé firmy působící na našem trhu vybírají zálohy v době, kdy je na místě budoucích bytů jen holé pole. Klient už v průběhu stavby začíná splácet a když je dům hotov, má zaplacenu značnou část bytu. To se může zdát jako výhodné, avšak v případě nesouladů se smlouvou, zpoždění, nárůstu ceny apod. je zákazník ve špatné pozici pro další jednání. Například se může stát, že v konečné smlouvě bude povinnost koupit si navíc parkovací místo či garážové stání, ačkoliv ze začátku o tom nebyla řeč. A to ani nemluvě o případech, kdy se firma v průběhu výstavby dostane do finančních potíží (buď nechtěně, nebo úmyslně) a není schopna byty řádně dokončit. Případy, kdy developer vyinkasoval peníze a pak šel do likvidace, nejsou bohužel vzácností.

Problémem je mnohdy také očividná nevýhodnost smluv (nebo všeobecných podmínek smlouvy) pro klienta a neochota developerů je měnit s odkazem na standardní podmínky („mají to tak všichni a ještě si nikdo nestěžoval“ s jasným podtextem „tak co si pořád vymýšlíte“). Jestliže však s některým bodem smlouvy nesouhlasíte nebo vám není jasný, určitě smlouvu nepodepisujte. Pro dobrou firmu by individuální přístup a vyhovění požadavkům kupujícího měly být samozřejmostí.

Stavba a dokončení bytu je jedna věc, ale co potom? To je rovněž důležité zjistit předem. Jaké budou poplatky za údržbu a kdo ji bude provádět? Jsou připraveny podmínky pro vznik sdružení vlastníků bytových jednotek a jaké budou jeho stanovy? Bude nutné platit „pokuty“ za nepřítomnost při odečtu energií? Podobných otázek je více. Někdy si developeři část bytů v domě ponechají k pronájmu, ať už úmyslně, nebo protože je nemohou prodat. Mají pak majoritu ve sdružení vlastníků a mohou tedy určovat podmínky a ceny údržby atd. A samozřejmě na tom pěkně vydělávat…

Pokud se tedy chystáte koupit byt od developera, základem je nechat si všechny smlouvy a jejich případná úskalí dobře prověřit věci znalým právníkem, samozřejmě ještě před podpisem. Také se nedoporučuje platit větší částky za něco, co ještě vůbec nestojí, obzvláště pokud máte pochybnosti o firmě, jež realizaci provádí (nevhodné jednání, neochota měnit podmínky smlouvy, krátká nebo nejasná minulost, špatné reference jiných klientů…). Je jasné, že nakoupit od developera je někdy jedno z mála řešení bytové situace, ale člověk by měl být velmi opatrný v duchu přísloví „důvěřuj, ale prověřuj“. V tomto případě by se skoro hodilo známý výrok parafrázovat: „Nedůvěřuj a o to více prověřuj.“

Autor: Michal Hamšík

Foto: archiv firmy Skanska