Předpokládejme, že se stěhujete do prázdného bytu a potřebujete koupit základní vybavení. Samozřejmě je rozdíl, zda se do vytouženého hnízda přemisťuje člověk žijící tzv. singl, zda v bytě bude bydlet mladý pár, nebo rodina s dětmi. K základnímu vybavení bytu se počítá nábytek, bez kterého se jednoduše neobejdeme jako je už v úvodu zmíněná židle a stůl, postele a zařízení ložnice, sedací souprava, úložný či policový systém, zařízení pracovního koutu případně nábytek v dětském pokoji.
Dá se předpokládat, že židle budou zapotřebí nejméně dvě další ke kuchyňskému, případně jídelnímu stolu. S bydlením souvisí potřeba někam složit hlavu – nejlépe do vlastní postele, případně spacího prostoru zvaného ložnice. Na kvalitním spaní včetně roštu a zdravotních matrací by se nemělo šetřit. Takzvané rozkládací sedací soupravy mohou těmto účelům vyhovovat jen po určitý čas, než se začnou ozývat rozličné zdravotní potíže. K sedací soupravě potřebujeme zpravidla konferenční či servírovací stolky.
Také policové systémy nejsou k zahození, zvláště když se objeví potřeba esteticky naskládat k sobě rozmanitou elektrotechniku. V souladu s moderním životním stylem přichází nová potřeba při vybavování bytu a tou je alespoň minimální prostor sloužící jako pracovní plocha či kout pro PC s dalšími komponenty, jako je například tiskárna a další přídavná zařízení.
Věci v domácnosti přibývají a nastává potřeba je přehledně a systematicky umístit. Doba fortelných skříní a komod už naštěstí minula, nastupují však nové trendy jako například úložné, šatní a policové systémy v samostatných oddělených koutech či šatnách, které mnohdy bývají nepřímou součástí ložnic. Jak jde čas, mladý pár se rozrůstá o vytouženého potomka a nastává otázka jak nejlépe a nejúčelněji vybavit dětský pokoj. Aby nic nechybělo, ale také ani nepřebývalo.
Levné, ale kvalitní, střední třída
Lidé se rádi obklopují pěknými věcmi, bohužel jen někteří mají smysl pro styl. Většina se řídí módním trendem, což někdy nebývá to pravé ořechové. Kdo chce držet krok s vybranými módními směry, může se mu nákup pěkně prodražit. Pokud však skutečně nejste pod velkým finančním tlakem, určitě se vyvarujte nákupu podezřele levného nábytku, například z tržnic z polsko-českých hranic, případně od výrobců, kteří nejsou schopni zajistit případnou reklamaci.
Zaručeně nízké ceny garantují některé internetové obchody s nábytkem a bytovými doplňky včetně dopravy po celé ČR zdarma. Tak můžete pořídit například jednoduše řešené dvoulůžko s pružinovou matrací a polohovacím roštem už od 15 tisíc korun, můžete se však dostat až do výše 45 tisíc korun. K takovým ložnicovým souborům už se počítají také šatní skříně, komody a noční stolky, případně zrcadlo.
Stejně tak pořídíte vybavení obývacího pokoje. Pokud jste zastánci klasické obývací stěny, připravte se na rozpětí minimálně od 15 tisíc korun, ale můžete se dostat až do částky kolem 50 tisíc korun. Vystačíte-li si jen se sedací soupravou, je třeba si rozmyslet, zda půjde o koženou či čalouněnou sedačku, rohovou nebo rozkládací, případně doplněnou o křesla a taburety. Nejběžnější typy 2 až 3 sedačkové kusy se pohybují v rozmezí 10 až 15 tisíc. Kombinovanější sestavy včetně křesel, pohovek a sofa vás můžou přijít minimálně na 50 tisíc korun a výše.
K sedací soupravě nezbytně patří konferenční stůl, případně servírovací nebo televizní stolek. Konferenční stolky mohou být masivní, kovové nebo celoskleněné a můžou se lišit materiálem desky od dlažbové, přes dřevěnou až po skleněnou. Cenový rozsah se tady může výrazně lišit. Rozhodně si připravte minimálně 3 tisíce korun, za kvalitu můžete zaplatit až 15 tisíc korun.
Stolů ve své domácnosti budete určitě potřebovat hned několik. Cena jednoduchých jídelních stolů začíná na 5 tisících korunách, může se však vyšplhat až na úctyhodných 25 tisíc. Variabilita tvarů a rozmanitost použitých materiálů může jídelní židli dostat těsně pod jeden tisíc korun za kus, ale vystoupat může také na 5 – 10 tisíc korun.
Počítačové stoly a sestavy, tzv. PC stolky včetně příslušenství využitelné v domácnosti v pracovních koutech se pohybují také v různém cenovém rozpětí podle potřeb klienta. Ceny se pohybují přibližně od tří tisíc korun. U složitějších sestav počítejte se sumou minimálně 5 tisíc korun. Kvalitní pracovní židli či křeslo pořídíte od 2 do 5 tisíc korun.
Nábytek do dětského pokoje je lépe pořizovat tzv. variabilní, který můžete přizpůsobit věku a potřebám dítěte, či více dětí v průběhu času. Na kompletní dětskou sestavu skládající se z postelí, pracovních ploch a stolů, policových sestav a úložných prostorů si připravte kolem 15 až 30 tisíc korun.
Nákup nábytku do předsíně bude vypadat jinak, pokud je k dispozici minimální prostor nebo předsíň dosahuje rozměrů přijímacího salonu. Proto botníky, předsíňové stěny, věšáky, případně stojany na deštníky vybíráme pokud možno na míru, šetříme prostorem a pamatujeme, že předsíň je vstupní branou k vašemu domovu a vítá návštěvníky. Ceny tohoto vybavení se pohybují minimálně kolem 2 až 3 tisíc korun za kus.
Nábytek pro náročné
Ceny luxusního nábytku mohou vyskočit do zajímavých výšin vinoucích se řádově ke sto tisícům korun a více. Zejména, když si potrpíte na kvalitu materiálu, nábytek zhotovený na míru, když kladete důraz na zemi původu u exotického nábytku, na stylovost, design konkrétního výrobce a mnoho dalších faktorů. Zařídit si nově byt nejmodernějším vybavením a přístroji je lákavé, pokud na to ale je dost peněz. Ostatně minimálně necelá čtvrtina české populace se tak podle dlouhodobého výzkumu dotazovacích agentur i chová. Tito lidé tvrdí, že obměňují zařízení ve svém bytě tak často, jak mohou. Některé dotazníky vyplněné respondenty tvrdí, že přes 55 procent dotázaných připouští, že kupují krásné věci rádi.
Koberce, svítidla a další bytové textilní doplňky jsou individuální záležitostí každého uživatele a trh nabízí nepřeberné množství možností v nejrůznějších cenových variantách. Nesmíme však zapomínat, že dotváří celkový vzhled bytového uspořádání a vytvářejí atmosféru domova, tudíž ani tady bychom neměli příliš šetřit. Rozhodně v jednoduchosti je krása. Proto je lépe v začátcích pořizovat méně věcí, zato kvalitní a užitečné. Však ony se postupem času nahromadí, ani se nenadějete, a brzo můžete řešit staré známé nerudovské – Kam s ním?
Autor: Alexandra Rohanová
Foto: Ikea