Jako při mnoha jiných rozhodováních, ani u pojištění by neměla hrát hlavní roli cena pojištění. Pokud si vyberete to nejlevnější, možná opravdu ušetříte – ale jen když se nic nestane. V případě pojistné události se totiž může ukázat, že je pojistka k ničemu, protože zrovna pro tento případ je ve smlouvě výluka. Takže, základem je dobře si prostudovat smlouvu, včetně nechvalně proslulých „Všeobecných podmínek“ napsaných vzadu nebo na samostatném papíře, zpravidla malinkým písmem. Obzvláště důležité je prostudovat tzv. výluky (tedy to, na co se pojištění výslovně nevztahuje) a v případě nejasností se zeptat. Jen tak zjistíte, na co všechno se pojištění skutečně vztahuje.

Úroveň jednání zaměstnanců a agentů pojišťovny a jejich schopnost vám vše vysvětlit mají také svůj význam, ale na druhou stranu se nenechejte zmást, neboť „když ptáčka lapají…“. V tomto směru je ideální, pokud můžete porovnávat reference a zkušeností jiných lidí (přátel, známých), kteří již měli s pojišťovnou tu čest a vyřizovali pojistné plnění. Proto se neváhejte poptat a zjistit, zda ochota pojišťovny platit za škody nepřipomíná ochotu poslanců ke snižování vlastních platů. A když už pojišťovna platí, tak jak rychle.

Rovněž tak tradice a délka existence pojišťovny sice hrají roli, ale nemusí to být rozhodující. Vždyť dinosauři tady také byli dlouho a jak skončili…

Když už tedy máme vybranou pojišťovnu a důkladně prostudovaný návrh smlouvy, je neméně důležité stanovit optimální výši pojistné částky. Ta by měla odpovídat hodnotě, na jakou si vybavení své domácnosti ceníte a kterou byste rádi v případě škodní události dostali. Jestliže pojišťovna plní v nových cenách (což je ta lepší varianta), měla by i hodnota majetku být stanovena v nových cenách. V případě, že pojišťovna bude plnit v časových cenách (po odečtu amortizace), můžete snadno doslova splakat nad výdělkem. Jakou bude mít nejnovější televize hodnotu za pět let? Samozřejmě většinou platí, že čím vyšší pojistná částka, tím vyšší pojistné. Proto zvolte vhodný kompromis. A když už byla zmíněna ta televize, ve smlouvě bývá často elektronika nebo další specifické skupiny předmětů (starožitnosti, umělecká díla aj.) pojištěna se samostatně určeným limitem plnění, na což je třeba dát pozor. V případě nadstandardního pojištění takových předmětů na větší pojistné částky bude pojišťovna požadovat znalecký odhad.

Opomíjeným faktorem bývá zabezpečení domácnosti. Ne vždy vás pojišťovák upozorní, že lepším zabezpečením (bezpečnostní zámek, elektronický alarm apod.) můžete snížit výšku pojistného, a že na druhou stranu při neexistujícím nebo nedostatečném zabezpečení pojišťovna vůbec neplní.

Komplexně uzavřené pojištění domácnosti by se tedy mělo vztahovat na všechny myslitelné druhy živelních událostí, na násilné vniknutí a krádež, ale to není vše. Dobrá pojistka pokryje i taková rizika, jako jsou různé havárie z důvodů technické závady nebo z nedbalosti, ať už vaší nebo někoho jiného. Příkladem jsou například výbuch plynu, poškození vodou z pračky nebo přetečené vany, a dokonce i škody způsobené nezbednými dětmi. Další skupinou je úmyslné poškození.

Samozřejmě není nutné pojišťovat vše, pokud nechcete. Zpravidla si můžete vybrat, která rizika pojistit a která ne, a ovlivnit tak pojistnou částku.

Na závěr je třeba upozornit na to, že pojištění domácnosti se obecně vztahuje pouze na věci náležející k domácnosti, jako je např. nábytek, a nikoliv na samotnou stavbu. To se týká nejen rodinných domů, ale i bytů. Pro pojistnou ochranu stavby (u bytů stěn, podlah a stropů) se uzavírá pojištění nemovitosti.

Autor: Michal Hamšík