Každá banka si výši poplatků nastavuje individuálně. Skryté poplatky u hypoték jsou dnes již tabu. Podle nového zákona totiž musí poskytovatel před uzavřením hypotéky klienta o všech poplatcích informovat. Poplatky jsou vyčísleny v dokumentu ESIP (Evropský Standardizovaný Informační Přehled) a počítají se do RPSN – pokud se tedy RPSN výrazně liší od úrokové sazby, je to vlivem vysokých poplatků.

Poplatek za vyřízení hypotéky a smluv

V první řadě je třeba připravit se na skutečnost, že u některých bankovních poskytovatelů (spíše menšiny) zaplatíte poplatek za zpracování hypotečního úvěru. Ten zpravidla zahrnuje i přípravu smluvní dokumentace a jeho výše se pohybuje v řádech několika tisíců korun. Pokud si banka za vyřízení hypotéky účtuje například 4 000 Kč, zkuste se poohlédnout po jiném poskytovateli, kde vás tento poplatek vyjde i na 0 Kč.

Poplatky u hypoték

Poplatek za zřízení a vedení jistotního účtu

Jistotní nebo také vázaný účet slouží k úschově peněz během převodu vlastnických práv. Jako kupující složíte částku na jistotní účet, čímž dáte prodávajícímu jistotu, že budete mít peníze na nemovitost k dispozici. Za zřízení jistotního účtu obvykle zaplatíte v řádech tisíců korun, jeho vedení nabízí většina bank zdarma. Výjimkou je potom jeho bezplatné zřízení i vedení. Pokud však využíváte služeb realitní kanceláře, jistotní účet není potřeba, jelikož kancelář zřizuje notářskou úschovu a náklady na ní jsou započteny v provizi.

Poplatek za čerpání úvěru

Některé banky si také účtují poplatky za každé čerpání úvěru. První čerpání bývá často zdarma, avšak každé další čerpání už může stát několik set korun.

Poplatek za mimořádné splátky

Jako klient máte nárok na mimořádnou splátku ve výši 25 % z jistiny úvěru při každém ročním výročí smlouvy. Splatit celou částku můžete kdykoli, ovšem zcela zdarma jen v určitých situacích, například při smrti manžela či manželky, případně na konci fixace. Dále můžete splatit 100 % při prodeji úvěrované nemovitosti, pokud tak nastane nejdříve po roce od uzavření hypotéky, pak platí maximální poplatek ve výši 1 %, maximálně tedy zaplatíte 50 000 Kč. Jestliže se vás netýká ani jedna z možností a chcete kupříkladu splatit 50 % jistiny při výročí smlouvy, vypočítají se tzv. účelně vynaložené náklady, které musíte bance uhradit. V tomto případě se vypočítají z 25 %, protože máte nárok na 25 % zdarma. 

- PR článek -