Využití cizích zdrojů během podnikání

Podnikání v nestabilním prostředí přináší mnohá rizika a řadu výzev. Je třeba počítat s tím, že i když je podnikání úspěšné, jen v minimu případů a oborů to znamená pravidelnou a stabilní výši plateb každý měsíc. Běžnou praxí jsou spíše nahodilé úhrady v různých objemech rozprostřených během roku, mohou být doprovázeny zpožděním plateb nebo sezónním výkyvem. Na podnikateli je pak nelehký úkol, postarat se o peněžní toky v takové výši, aby podnik byl likvidní a neměl problém s úhradou fixních plateb každý měsíc. S tím podnikatelům pomáhá plánování cash-flow a cizí finanční zdroje.

Tradiční podnikatelské úvěry

Banky poskytují úvěry začínajícím podnikatelům i podnikatelům, kteří mají na trhu vybudovanou pozici. Firmy s historií, které mohou doložit několik daňových přiznání v řadě, případně finanční výkazy, nemají problém získat úvěr, a to ani v řádech milionů. Před náročnějším úkolem stojí začínající podnikatelé, ti mají u bank jen omezené úvěrové možnosti.

Jak žádat o podnikatelský úvěr

  • Uvést identifikační údaje společnosti.

  • Předložit bezdlužnosti vůči dotčeným orgánům.

  • Prokázat dostatečnou výši příjmů.

  • Při nedostatečné výši příjmů přizvat ručitele nebo poskytnout zástavu.

  • Začínající podnikatelé předkládají podnikatelský plán.

Co doložit k žádosti o podnikatelský úvěr

Začínající podnikatelé získávají úvěr na základě pečlivě zpracovaného finančního a podnikatelského plánu, banky mohou dále požadovat předložit soupis vystavených faktur, smlouvy o budoucích zakázkách, výpisy z bankovních účtů, údaje o pravidelných měsíčních nákladech a mnohé další. Jedná se o poměrně náročný proces, a to jak z pohledu administrativního, tak z pohledu časového. Přes veškerou pečlivě zpracovanou dokumentaci nemusí věřitel úvěr schválit nebo může úvěr poskytnout jen na minimální částku.

Jednodušší proces získání podnikatelského úvěru mají společnosti a podnikatelé s dlouholetou historií, podkladem pro získání půjčky jsou daňová přiznání a údaje z účetnictví.

O jakou výši podnikatelského úvěru žádat

V podnikání platí nepsané pravidlo, že první rok v oboru je vždy ztrátovým z důvodu nutnosti pokrýt počáteční investice. Existují ale obory, pro které může být toho období výrazně delší nebo výrazně kratší. V počátku podnikání žádejte o úvěr, který pokryje výši fixních plateb pro první rok. To znamená nájemné, osobní náklady zaměstnanců a podnikatele, náklady na služební cesty, materiál, energie atd.

Začátek podnikání mohou podpořit různé start-upové programy, dotace, soukromí investoři i nebankovní společnosti.

Firmy s několikaletou historií žádají o úvěry ve výši, která pokrývá výpadek v pravidelných příjmech. Zpravidla se poskytují různé formy provozních a revolvingových úvěrů, kontokorentních úvěrů nebo investičních úvěrů.

Úvěry pro podnikatele

Nebankovní společnosti podporují podnikání

Administrativně i časově je mnohem jednodušší vyřízení úvěru u nebankovní společnosti. U nebankovní společnosti zpravidla není problém poskytnutí úvěru začínajícím podnikatelům nebo OSVČ ani podnikům, které se potýkají s velkými výkyvy v peněžních tocích během roku. Nebankovní společnosti poskytují úvěry proti zástavě nemovitého majetku, jejich výhodou je nízká úroková sazba s fixací po celou dobu splácení, možnost refinancování úvěru nebo vkládání mimořádných splátek až do úplného uhrazení úvěru zdarma.

Výhody úvěru od nebankovní společnosti

  • Možnost získat vysoký úvěr pro začínající podnikatele.

  • Nízká úroková sazba, fixace úroků po celou dobu splácení, dlouhá lhůta splácení.

  • Bez nutnosti podnikatelské historie, bez doložení daňových přiznání a výpisů z registrů dlužníků.

  • S možností refinancování, vkládání mimořádných splátek, předčasného splacení.

  • Rychlé vyřízení a rychlé připsání peněz na bankovní účet.

Nechte si zpracovat nezávaznou kalkulaci úvěru, který nastartuje vaše podnikání nebo podpoří investiční záměr. 

- PR článek -