Řídíme se hlavně objemem půjčky, kterou budeme k rekonstrukci potřebovat. Na něco nám vystačí desítky tisíc, jinde rekonstrukce spolkne i přes milion. A pokud váháte, jestli si na rekonstrukci vůbec půjčovat, pak vězte, že zrovna rekonstrukce bydlení je oblast, kde se půjčka vyplatí. Proč?
Protože i v době, kdy už budete mít splaceno, budete výsledky rekonstrukce stále používat. A kdybyste nejdříve čekali, než našetříte, dlouho byste se okrádali o pohodlí, které si rekonstrukcí můžete díky půjčce dopřát v podstatě hned.
Rekonstrukce do dvaceti tisíc
Pokud rekonstruujete jen drobnosti, případně i svépomocí, a díky tomu náklady nebudou moc vysoké, bohatě vám postačí základní nabídka půjček. Můžete se porozhlédnout i mezi půjčkami nebankovními, kde najdete mnohem pestřejší nabídku, často srovnatelnou s cenou půjček u bank.
Některé nebankovky nabízejí první půjčku zdarma. Že nevíte, které? Tak využijte online srovnávač půjček, kde najdete všechny základní informace na jednom místě. A hlavně jsou tyto informace ověřené, nyní i díky České národní bance, která oblast půjček koriguje.
Při nižších částkách není problém získat ani půjčky bez doložení příjmu. Využijte je zejména v době, kdy to s vaším ověřitelným příjmem není zrovna růžové. Banky totiž nezajímají brigády, dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti. A i kdybyste z nich měli třeba i dvacet tisíc měsíčně, banka vám nepůjčí, protože to nepovažuje za příjem. Některé nebankovky ale půjčku poskytnou, i když příjem ze zaměstnání zrovna nemáte. Splácení si u vás pojistí jinak.
Rekonstrukce do sta tisíc
Pokud budete rekonstruovat do cirka stovky tisíc, poohlédněte se také po klasickém spotřebitelském úvěru. V nabídce jsou opět banky i nebankovní společnosti a k výběru vám dobře poslouží online srovnávač půjček.
Orientujte se nejen podle toho, kolik budete muset ve výsledku přeplatit, ale také podle toho, jaké postupy mají banky i nebankovky zavedeny v případě, že potřebujete nějakou splátku odložit. Některé třeba odměňují za včasné splácení, jiné nabídnou bezplatné odložení jedné či více splátek. Vždy běžte při srovnávání až k detailům.
U vyšších částek už ale zodpovědněji zvažujte své budoucí příjmy a schopnosti splácet, abyste nakonec kvůli rekonstrukci nepřišli do nepříjemné finanční situace.
Rekonstrukce do miliónu
Vyšší náklady k rekonstruování bytu už se vyplatí financovat úvěrem ze stavebního spoření nebo pomocí hypotéky. Stavební spoření nově nabízí i možnost nakoupit za tyto peníze vybavení bytu, které není pevně spojeno s podlahou – ale koupě musí být právě součástí rekonstrukce nebo pořízení nemovitosti.
Pokud však neprojdete rozhodovacím řízením a půjčku vám v bance či stavební spořitelně neschválí, nebo o překlenovací úvěr nestojíte, stále ještě je možnost půjčit si u nebankovních společností.
Ty nabízejí půjčky i v řádu několika set tisíc korun. Zde už ale je nutné doložit pravidelné příjmy. A někdy i zastavit nemovitost (což u banky a stavební spořitelny u vyšších částek chtějí také).
Hlavně zvažte životní či úrazové pojištění, abyste v případě nenadálé změny ve vašem životě, nepřišli zbytečně na buben. I pro tuto oblasti využijete online srovnávače – tentokráte ty zaměřené na pojištění.
Naopak ale pojištění pro případ neschopnosti splácet vás moc neochrání. Jeho vyplacení je totiž vázáno na velmi přísné podmínky, takže se mnohdy stane, že splácet sice nemůžete, protože jste třeba omarodili, ale pojišťovna za vás nic nezaplatí, protože jste marodili příliš krátkou dobu. Anebo platit začne, ale maximálně několik měsíců. A co potom, když následky úrazu stále ještě trvají, o to už se nikdo nezajímá.
Rekonstrukce nad milión
V těchto případech je nejčastěji využívaný úvěr od banky nebo stavební spořitelny. A často bývá i zajištěn nemovitostí – třeba tou, kterou se chystáte rekonstruovat.
Na trhu však najdete i nebankovní společnosti, které půjčí i 5 milionů korun. Vyžadují k tomu také zástavu nemovitosti a neumožní splácet více než dvacet let. Mnohdy jsou tyto půjčky bezpoplatkové a úroky z nich se pohybují v relativně nízkých cenách. Jistě jsou alternativou k zamyšlení.
Pokud žádáte o vyšší úvěr, vždy budete mít lepší šanci na úspěch, když zažádáte ve více lidech – tedy jako partneři, manželé nebo třeba matka spolu se svým již výdělečně činným synem. Pokud budete mít spolehlivého ručitele, úspěch vás také jistě nemine.
Přečtěte si také:
Půjčka na bydlení nikdy nebyla výhodnější
- PR článek -