Pozemky všeho druhu
Velmi výnosnou variantou je nákup pozemku. Tento rok je to žhavé téma, neboť se blíží situace, kdy dojde k výraznému zdražení pozemků. Kdy? Už v roce 2016. Jak to? Obecně celkový vývoj cen pozemků v průběhu roku 2014 v podstatě kopíroval změnu cen rodinných domů. Je dobrou zprávou, že došlo k mírnému nárůstu cen pozemků, a to v řádech procent. V průměru to bylo o cca 2,8 procenta. To jsou čísla, která potvrzují celkový trend posledních let.
Z dlouhodobého hlediska je ovšem jasné, že pozemků bude nedostatek a zvýší se jejich hodnota. Zjišťovali jsme zájem o pozemky napříč celou republikou a prakticky ve všech lukrativních nebo dostupných lokalitách v blízkosti větších měst jsou nedostatkovým zbožím. Lidé zde staví RD. Při výběru vhodné investice do pozemku hraje dnes opět důležitou roli jako i jindy dobrá dopravní dostupnost a mnohdy i infrastruktura lokality. Menší zájem je v místech, kde toto není. Na trhu je také patrný mírný růst výměr prodávaných pozemků způsobený regulacemi zmenšování pozemků ze strany obcí. Poptávku logicky ovlivňuje i hlad po úsporných technologiích.
Proč se zvedne cena pozemků?
Odpověď je jednoduchá a vyplývá z aktuálního dění. Až doteď totiž byly parcely osvobozené od daně z přidané hodnoty. Velmi se zapotili zejména developeři, když se loni začalo uvažovat, že tomu bude jinak. A už to také vypadalo, že v roce 2015 bude na nově vzniklé stavební pozemky uvalena základní sazba DPH 21 %. Což by zcela určitě zvedlo cenu nemovitostí a developerům znepříjemnilo život. Sněmovna se však na poslední chvíli rozhodla jinak a 22. prosince 2014 odložila Poslanecká sněmovna 21 procentní DPH na stavební pozemky. Odklad platí rok. DPH na pozemky se tedy přesunulo na leden 2016. Zvýšení sazby se nejvíce projeví právě u developerských projektů. Ceny nových bytů půjdou díky tomu stoprocentně nahoru, a to právě o 21% sazbu DPH za stavební pozemky. Investice do nových nemovitostí se tedy zcela jistě vyplatí. Do pozemků rovněž. Změna se bude týkat nejen prázdných parcel, ale i pozemků, na kterých jsou umístěny stavby. Pozemky tedy budou horkým zbožím. Ostatně půda a stavební parcely vždy patřily k nejstabilnější investiční komoditě.
Luxusní nemovitosti
Ne jinak je tomu i v segmentu luxusních nemovitostí. Jejich prodej ani zájem o ně nepolevil dokonce ani v době krize. Kupci jsou ovšem nejen cizinci, jak by se na první dojem mohlo zdát, ale i Češi. Toto nám potvrdili i realitní experti, kteří se na tento segment specializují. Ale jak si vybrat tu správnou? Podle odborníků je při rozhodování o správné investici důležitá hlavně lokalita. Dobrá adresa je totiž zárukou dobře investovaných financí, které se zúročí buď časem při následném prodeji, nebo jako výnos z pronájmu další osobě. Takové najdete po celé republice, převážně však v Praze a větších městech.
Investujte do kanceláře
Nově se také otevírá příležitost v podobě individuálního investování do komerčních nemovitostí. Proč investovat do kanceláře? Podle statistik bydlí 77 % obyvatel v ČR ve vlastním bytě nebo domě, ale například v Praze sídlí 95 % firem v pronajatých kancelářích. Model, který nabízí zajímavý výnos a poměrně vysokou jistotu v dlouhodobém horizontu, přichází právě na trh a nabízí možnost investice do vlastních kancelářských jednotek v administrativních budovách. Funguje od ledna a představuje významnou příležitost expanze realitního byznysu do neobsazené části trhu. Produkt se vyznačuje nízkou mírou rizika a garantovaným výnosem přes 6 % p. a., tedy zhruba třikrát převyšujícím inflaci, a je určen především pro konzervativní investory.
Investice do nemovitostí má různé podoby. Když zvolíte správnou variantu, určitě své peníze „rozmnožíte“.
Auto: Michaela Čapková