Daň z nemovitosti patří mezi tzv. přímé daně a řídí se zejména zákonem č. 338/1992 Sb. o dani z nemovitostí .

Platí se jednou ročně, a to zásadně dopředu na daný rok (na rozdíl od většiny jiných daní). Pokud daň nepřesáhne 1 000 Kč, musí se zaplatit najednou do 31. května. U vyšších daní je možné splacení ve 4 stejných splátkách, vždy nejpozději do 31. května, 30. června, 31. srpna a 30. listopadu běžného roku.

Daň z nemovitosti  se skládá ze dvou dílčích daní, a sice daně ze staveb a daně z pozemků. Jak již bylo řečeno, jejich plátcem je zpravidla vlastník stavby, bytu, samostatného nebytového prostoru nebo pozemku. Pouze ve výjimečných případech může daň platit nájemce nebo uživatel stavby či pozemku (např. u pozemků, jejichž majitel není znám, může platit daň uživatel). Spoluvlastníci platí daň společně a nerozdílně.

Co se týče budov, výše daně se odvíjí od zjištěné výměry půdorysu nadzemní části stavby v m2 podle stavu k 1. lednu daného roku (zdaňovacího období). U stavby bez svislé nosné konstrukce se půdorysem rozumí plocha ohraničená průmětem obvodu stavby dotýkající se povrchu přilehlého pozemku ve vodorovné rovině. Do základu daně u ostatních staveb, které tvoří příslušenství obytných domů (např. dílna), se u každé samostatně zkolaudované stavby zahrnuje pouze výměra zastavěné plochy přesahující 16 m2.

U bytů nebo samostatných nebytových prostor je základem daně výměra podlahové plochy v m2, a to opět k 1. lednu zdaňovacího období, tentokrát však vynásobená koeficientem 1,20 (upravená podlahová plocha).

Sazby daně jsou diferencovány dle účelu využití stavby a dále se mohou upravovat podle počtu nadzemních podlaží. Základní sazba se navíc přepočítává tzv. korekčním koeficientem, lišícím se podle počtu obyvatel obce, kde se stavba nachází. Proto se nedá obecně říci, kolik zaplatíte např. za byt určité velikosti.

U pozemků je to obdobné. Dani podléhají všechny pozemky na území ČR zapsané v katastru jako orná půda, vinice, chmelnice, zahrada, ovocný sad, louka, pastvina, stavební pozemek nebo ostatní plocha. Lesy se zdaňují jen tehdy, pokud jsou využívány převážně hospodářsky, totéž se týká i vodních ploch (rybníky k chovu ryb). Daň se neplatí u pozemků z části zastavěných stavbou (např. rodinným domkem).

Výše daně z pozemku je samozřejmě opět závislá na rozloze. Sazby se liší dle druhu pozemku, u zemědělské půdy je cena za metr čtvereční stanovena vyhláškou. U stavebních pozemků se sazba dále upravuje korekčním koeficientem podle velikosti obce.

Z praktického hlediska je důležité vědět, že daňové přiznání k dani z nemovitosti podáváte jen tehdy, pokud jste nemovitost nově nabyli a k 1. lednu jste jejími vlastníky. Při vyplňování přiznání je přitom rozhodný stav právě k 1. lednu příslušného zdaňovacího období, ke změnám během roku se nepřihlíží. V dalších letech, pokud nedojde k nějaké změně (prodeji, koupi, přístavbě…) již přiznání nevyplňujete a jen počkáte, až vám Finanční úřad pošle platební výměr. Změny sazeb tedy nemusíte sledovat, FÚ je sám zohlední. Důležité je hlásit pouze příp. změny ve vlastnictví, rozloze apod.

Z placení daně jsou určité plochy vyňaty, především vodovodní řady, kanalizace a rozvody energie (nicméně u běžného rodinného domku jde o zanedbatelné položky). Občané spíše mohou využít patnáctileté osvobození od daně, které se týká novostaveb obytných domů a bytů v novostavbách, pokud jsou ve vlastnictví fyzických osob a slouží k trvalému bydlení vlastníků nebo osob blízkých. To však neznamená, že byste v takovém případě nepodávali daňové přiznání! To normálně podáte (opět však jen první rok) a uplatníte v něm nárok na osvobození. Pozor, z definice je jasné, že osvobození se netýká např. přestaveb nebo půdních vestaveb na starších domech (nejde o novostavbu obytného domu).

Osvobození se však týká i dalších staveb, podrobně je vyjmenovává § 9 výše uvedeného zákona (viz odkaz).

A na závěr je ještě vhodné konstatovat, že daň z nemovitosti je u nás poměrně nízká, takže i když máte třeba 3 byty a dva domy, určitě vás nezruinuje. Ale o tom raději šeptem, aby vládu nenapadlo ji razantněji zvednout…

Autor: Michal Hamšík