Bylo by skvělé, kdyby z úvěrů ze stavebního spoření šlo pořídit jakékoli bydlení a nemuselo se zkoumat, zda je nějaký účel použití úvěru povolen nebo vyloučen. Jelikož doložení správného účelu použití je jednou z nutných podmínek pro získání úvěru nebo překlenovacího úvěru, je vhodné mít o této záležitosti trochu představu.

Stavební spoření spojuje v jeden celek spoření a poskytnutí účelového úvěru. Stavební spoření je v době ekonomické krize jedním z bezpečných způsobů spoření. Je vhodné pro každého, kdo má zájem zhodnotit své finanční prostředky a kdo se rozhodl aktivně řešit bytovou otázku svou nebo svých blízkých.

Není nutné, aby byla půjčka ze stavebního spoření využita na nákup obydlí pro vás. Můžete si zažádat i o úvěr, který by měl vyřešit bytovou situaci vašich přímých příbuzných, tedy rodičů, prarodičů, dětí či manžela nebo manželky. V průběhu spoření může čerpat státní podporu a po jeho skončení získává, při splnění dalších podmínek, nárok na úvěr ze stavebního spoření.

Na co všechno lze úvěr ze stavebního spoření využít
Úvěr ze stavebního spoření smí být spořitelnou poskytnut a jejím klientem použit pouze a výhradně na financování bytových potřeb. To je stanoveno v § 5 odst. 3 zákona o stavebním spoření. V § 6 je pak uveden výčet těchto bytových potřeb.

Úvěr smí být účastníkem stavebního spoření použit pouze na financování bytových potřeb, jimiž se rozumí například získání bytu, výstavba nebo koupě stavby pro bydlení, získání stavebního pozemku za účelem výstavby bydlení nebo stavebního pozemku, na kterém se nachází stavba pro bydlení.

Dále zde patří změna, modernizace a údržba bytu, stavby pro bydlení nebo její části, včetně úhrady případného podílu na úpravách společných částí, eventuelně stavební úprava nebytového prostoru na byt. Úvěr lze vyžít také pro úhradu závazků souvisejících s výše uvedenými účely s výjimkou pokut a dalších sankcí uložených účastníkovi za porušení jeho povinností při řešení jeho bytových potřeb.

Co jsou to bytové potřeby?
Stavební spoření umožňuje získat finanční prostředky v případech, kdy jsou financovány koupě a výstavba bytu či domu, různé rekonstrukce a modernizace, získání stavebního pozemku. Úvěr lze také použít na splacení jiných závazků, které souvisejí s bydlením (například jiných úvěrů, poplatků). Z úspor nebo případného úvěru lze tedy financovat například zateplení obvodových plášťů rodinných či bytových domů nebo instalaci zateplených podlah.

Úvěr může být použit například na úpravu nebytového prostoru na byt. Je také možné řešit situaci, kdy část nemovitosti slouží k podnikání a současně část k bydlení. Z úvěrů ze stavebního spoření se mohou financovat věci, které jsou důležité nebo nezbytné pro zajištění bydlení, ne však různé nadstandardní a zbytné potřeby. Nelze si tedy za úvěr ze stavebního spoření pořídit například chatu.

Pokud jde o rekonstrukce a opravy, přibližně se dá říci, že je možné pořídit to, co je "pevně spojeno" se součástmi bytu či domu, jako jsou zdi a podlahy. Žadatel o poskytnutí úvěru ze stavebního spoření by tak mohl své úspory i vypůjčené peníze využít například na zasklení balkonu, výměnu oken či vyzdění bytového jádra. Je třeba možné úvěru použít k nákupu kuchyňské linky (včetně zabudovaného sporáku), pokud linka tvoří trvalou součást bytu, jednoduše řečeno - nejde s ní hýbat.

Z úvěru není možné pořizovat takové doplňky a vybavení, jako je nábytek nebo různé elektrospotřebiče. Sporným bodem financování prostřednictvím úvěru ze stavebního spoření je i výstavba plotu, vymalování místností či pořízení žaluzií. Počítat nemůžete ani s proplacením nákladů spojených s úpravami zahrady či výstavbou venkovního jezírka. Ze stavebního spoření nelze uhradit ani darovací či dědickou daň.

Průběh čerpání
Poskytnutí úvěru je vždy vázáno na uzavření smlouvy o stavebním spoření se státní podporou. Nemá-li žadatel o úvěr již nějakou dobu uzavřenu smlouvu o stavebním spoření, bude mu nejprve poskytnut překlenovací úvěr. Z něho jsou spláceny jen úroky, přičemž klient zároveň povinně spoří na účtu stavebního spoření. K jeho vkladům jsou ve fázi spoření připisovány úroky a státní podpora. Po splnění stanovených podmínek je spořící fáze ukončena a překlenovací úvěr je nahrazen úvěrem ze stavebního spoření.

Vyplatí se finanční poradce?
Traduje se, že hypoteční úvěry jsou výhodnější pro velké investice, úvěry ze stavebního spoření pak zase pro menší, a že úvěry ze stavebního spoření jsou dostupnější pro žadatele s nižšími příjmy. Takhle jednoduše to však říci nelze.

Situace na trhu se navíc poměrně rychle mění. Kromě častých změn úrokových sazeb se čas od času mění i další podmínky, za nichž lze ten který úvěr získat. Dobrý finanční poradce by měl být schopen nabídnout zprostředkování úvěru u více bank, pomoci klientovi se v jejich nabídce zorientovat a dát mu na výběr z několika dobrých řešení.

Autor: Alexandra Rohanová