Koupě pozemku je podle odborníků nejzajímavější právě v této době a nejde přitom jen o ty stavební, ale i ty označované za ornou půdu. Ta je totiž z dlouhodobého pohledu celkem bezpečnou, a přitom výnosnou investicí. OSN i OECD globálně doporučují investice do zemědělské produkce, kdy se bere v potaz stav posledních deseti let. Rozvojový svět totiž spotřeboval o 10 % více potravin, bez toho, aby jich více vyprodukoval. To je důvod, proč lze očekávat do budoucna růst cen potravin, který má přímý vliv na globální růst ceny zemědělské půdy. Dalším důvodem je zvýšení DPH na pozemky, které nás v roce 2016 čeká. To se určitě na jejich ceně projeví.
Za poslední čtyři a půl roku hodnota pozemků vzrostla v průměru o necelá čtyři procenta za každý rok. Pozemky jsou pro investici ideálním nástrojem s nízkým rizikem a malými udržovacími náklady.
Jak vybrat lokalitu
Abyste investovali správně, je třeba vybrat dobrou lokalitu. Jedna věc je zaměřit se na dobrou adresu, ale co u pozemků, které dobrou adresu úplně nemají? Zjistěte si, zda je u pozemku napojení na sítě, zaměřte se také na záplavové oblasti. Pokud pozemek v takové leží, bude se s ním v budoucnu špatně obchodovat. Jde také o pojištění, které vám každá pojišťovna nedá, nebo to bude drahé. Tyhle věci se dají snadno zjistit. Vyhledejte si na internetu povodňové mapy. Zkuste třeba stránky České asociace pojišťoven.
U pozemku se doporučuje zaměřit i na další věci jako kvalita dopravní obslužnosti v dané oblasti, úroveň služeb, občanská vybavenost apod. Vše samozřejmě závisí na vzdálenosti od vybraného pozemku. Pokud plánujete v místě zakotvit, pak by vás mohla zajímat přítomnost školky, školy a zdravotnického zařízení. Nechcete se přece stát otrokem v autě při rozvážení svých ratolestí po kroužcích a dalších aktivitách. Informace získáte snadno v terénu. Udělejte si návštěvu blízkého okolí, zeptejte se sousedů, na místním úřadě, jak se tu lidem bydlí. Zajímejte se o to, co jim vadí a co by chtěli změnit. Jen tak dostanete poměrně ucelené informace o lokalitě.
Důležitá fakta
Kromě informací jsou tu jisté věci, bez kterých určitě pozemek nekupujte. Vyžádejte si základní informace jako počet vlastníků pozemku, jaký je právní stav nemovitosti, není-li nemovitost předmětem dědictví nebo případného nevypořádaného společného jmění manželů. Potíže bývají také s příjezdovou cestou. Nezapomeňte se proto informovat, kdo je jejím vlastníkem. Zeptejte se, jak je to s inženýrskými sítěmi. Zajímejte se, jestli jsou zavedené na pozemek a jaká jsou eventuální stavební omezení. Většinu těchto informací zjistíte na Katastrálním úřadu z výpisu vlastnictví. Měl by je mít k dispozici i realitní makléř, který pozemek prodává, stejně jako majitel nemovitosti.
Co zjistit na stavebním úřadu
Proč je dobré zastavit se na stavebním úřadě? Když plánujete další stavbu, je přímo nutnost. Zaměřte se na územně plánovací info. Dopředu si zjistěte, jakou část pozemku lze zastavět, kolik procent připadá na zpevněné plochy nebo jak vysokou budovu lze v dané lokalitě vůbec postavit. Zeptat se můžete i na správce sítí, kteří jsou k danému pozemku registrováni.
Správci vás posunou zase o něco dál. Jak to? Můžete od nich zjistit, zda přes pozemek nevede například chráněné pásmo, které by mohlo případnou budoucí stavbu omezit. Pokud je všechno v pořádku, můžete pozemek koupit. Přejeme vám šťastnou ruku při jeho výběru.
Autor: Michaela Čapková