Jak se dostalo družstevní bydlení opět na výsluní? Před pár lety jej znovuobjevilo pár developerských firem v Praze. Češi sice byli zprvu trochu opatrnější, protože produkt znali s jinými podmínkami, ale nakonec si jej velmi oblíbili. Díky tomu jsou nové byty s touto jinou formou financování rychle rozprodané.
Nesporné výhody družstevního bydlení
Nedaří se vám získat hypoteční úvěr kvůli bonitě? Podnikáte krátce a nemůžete doložit dostatečné příjmy za předchozí 2 roky? Nechcete, aby se banka zajímala o vaše osobní data? Nechcete figurovat v registrech dlužníků, a přesto si chcete pořídit vlastní bydlení? To jsou jedny z důvodů, proč lidé rádi využívají družstevní bydlení (vlastnictví) k získání nemovitosti. Jde o zajímavou příležitost, kdy nemusíte žádat o hypoteční úvěr. Jak to? Žadatelem je družstvo, jehož členy se po sepsání stanete. Přesto nějaké peníze potřebovat budete kromě měsíčních splátek ve formě nájmu. Družstevní podíl činí zpravidla 25 až 30 procent z celkové ceny nemovitosti. Tuto částku vložíte do družstva hned v začátku. Doba splácení celé částky formou nájmu je většinou 20 až 25 let.
Velkým lákadlem na družstevním bydlení bývá i fakt, že lidé nemusí prokazovat své příjmy. Jde tedy o velkou příležitost pro podnikatele nebo ty, kdo na hypoteční úvěr kvůli bonitě nedosáhnou. Nemusíte absolvovat martýrium okolo vyřizování hypotéky, ale zároveň si zachováte větší anonymitu, protože vaše jméno nebude figurovat v záznamech žádné banky ani nebankovních registrech.
Nové družstevní bydlení se staví například v Praze 9 na Proseku. Foto a vizualizace: Finep
Po splacení byt do osobního vlastnictví? Žádný problém!
Co se stane po splacení celého podílu? Můžete si nemovitost jednoduše převést do osobního vlastnictví. Klienti mívají obavu z toho, že není možné zaplatit částku dříve. Ale i to je možné. Ne dříve než za pět let, ale poté lze i toto. Pokud o to samozřejmě máte zájem. S tím se pojí další výhoda – je to bez sankcí. Předčasné splacení hypotečního úvěru je většinou zpoplatněno nebo je možné jen ve výroční datum, na které můžeme čekat i několik let. Vše záleží na konkrétní bance a konkrétní úvěrové smlouvě.
Další obavou bývá pořízení bytu na investici. Zda je možné byt následně pronajímat či prodat. Lze oboje. Můžete s ním nakládat podobně jako s bytem v osobním vlastnictví. Pouze u pronájmu budete potřebovat souhlas družstva. Nemusíte se ovšem nějak obávat. Většinou s tím nebývá problém.
Autor: Michaela Čapková