Běžná hypotéka, jak známo, slouží výhradně k nákupu nemovitostí – domů nebo bytů. Zajištěna je pak rovněž nemovitostí (obvykle tou kupovanou, ale může být i jiná). Oproti tomu americká hypotéka je neúčelový úvěr, kterým se dá financovat prakticky cokoliv - dovolená, auto, rozjezd podnikání nebo třeba zahraniční studijní pobyt. V zahraničí je běžný již delší dobu, u nás je takovéto využití hypotéky možné teprve od změny příslušného zákona v roce 2004. Způsob jištění je stejný, je tedy nutné zastavit nemovitost ve prospěch banky. Nemovitost musí být ve vašem osobním vlastnictví, není možné použít družstevní, obecní byt apod.
Úroková sazba je ovšem vyšší než v případě „normální“ hypotéky, ale na druhou stranu výrazně nižší, než jakou banky nabízejí na neúčelových spotřebitelských úvěrech. Abychom byli konkrétnější, v současné době se roční sazby u amerických hypoték pohybují v rozmezí zhruba 6,3 až 9,3%. Z tohoto pohledu je proto americká hypotéka velmi výhodná. Ale samozřejmě se vystavujete i riziku, že můžete přijít o svou nemovitost, proto je třeba si dobře rozmyslet, zda jste schopni hypotéku splácet – a zda toho budete schopni i za 10 nebo 20 let. Zástavní právo banky je zapsáno v Katastru nemovitostí, takže vaše nakládání s danou nemovitostí je do doby splacení úvěru omezené (byť ne vyloučené – i zastavená nemovitost se dá prodat).
Stejně jako u jakékoliv jiné hypotéky, i zde se úvěr fixuje na různě dlouhou dobu – obvykle 1, 3 nebo 5 let. Počítejte s tím, že po skončení fixace stanovuje banka novou úrokovou sazbu, která může být (a často také bývá) vyšší než ta původní. Záleží to na momentální situaci na finančních trzích, sazbách ČNB, politice banky a dalších faktorech, takže není možné predikovat vývoj sazeb dopředu. Zvýšením sazby se samozřejmě zvýší i splátka.
K samotné splátce ještě připočítejte poplatky za vedení úvěrového účtu a další možné poplatky dle sazebníku příslušné banky, dále pak pojištění nemovitosti (které je obvykle nutno vinkulovat ve prospěch banky). Pojistit se můžete i proti neschopnosti splácet. Na začátku vyřizovacího maratonu zaplatíte navíc za odhad nemovitosti a za zpracování a poskytnutí úvěru (liší se dle banky). Od rychlosti dodání všech podkladů se odvíjí také doba, potřebná ke schválení úvěru.
Minimální výše americké hypotéky je obvykle nastavena na 150 nebo 200 tisíc korun, maximální je pak omezena hodnotou zastavované nemovitosti a samozřejmě především vaší bonitou a schopností splácet...
Americká hypotéka je zajímavým produktem k financování vašich potřeb, ale jako u každého úvěru je nutné vše dobře uvážit. Peníze jsou dobrý sluha, ale zlý pán...
Autor: Michal Hamšík