Na co myslet, když chcete prodat svůj byt či dům

Rozhodli jste se, že chcete svou nemovitost prodat? Pak je asi hlavní otázka, zda budete prodávat sami, nebo využijete služeb realitní kanceláře. Obojí má svá pro i proti.

V prvním případě ušetříte asi 5 % z tržní ceny, ale čeká vás spousta práce:
- vytvořit nabídku,
- určit cenu,
- inzerovat na internetu, v tisku, na vývěskách,
- jednat se zájemci, kterým umožníte prohlídku,
- dohodnout s konečným zájemcem podmínky prodeje,
- sepsat smlouvy se všemi náležitostmi,
- převzít peníze,
- přepsat nemovitost v katastru nemovitostí.

Pokud využijete služeb realitní kanceláře, zaplatíte sice provizi, ale všechny vyjmenované kroky za vás převezme, a veškerý servis, i právní, je v ceně.

Tipy prodej nemovitosti

Jak určit cenu nemovitosti, aby odpovídala realitě?

Prodejce i kupce nejvíc zajímá cena, pro prvního co nejvyšší, pro druhého co nejnižší. Podle čeho se stanovuje, aby byla pro obě strany přijatelná? Vodítkem pro vás může být cenová mapa podle lokalit. Další faktory už se týkají konkrétní nemovitosti.

Kdy lze cenu navyšovat?

Cena bývá vyšší, když je vlastnictví osobní a nekomplikované (není víc různých vlastníků, bez exekuce, věcného břemena atd.). Velký vliv na zvýšení hodnoty domu či bytu má dobrý technický stav, nedávná rekonstrukce. Ideální je orientace na východ a západ, když je v bytě dostatek přirozeného světla v době, kdy jsou jeho obyvatelé doma. Důležitou roli hrají i další prostory patřící k bytu či domu (balkon, sklep, komora, šatna, garáž) a zahrada.

Tipy při prodeji nemovitosti

Kdy se dá očekávat snížení ceny?

V případě prodeje starší nemovitosti se připravte, že budou zájemci smlouvat, když budou vysoké měsíční náklady na provoz, byt v přízemí, nedostatek světla, špatný stav s nutnou rekonstrukcí. Také nepraktické řešení bytu, průchozí pokoje, malá koupelna, nedostatek úložných prostor snižují cenu. Komplikované vlastnické vztahy a věcná břemena zájemce odrazují, může je přilákat právě nižší cena a pomoc realitní kanceláře s vyřešením právních vztahů.

Porovnejte ceny podobných nemovitostí ve vašem okolí s vašimi představami. Stanovte si minimální cenu, pod kterou nechcete jít, a o něco ji navyšte, aby mohl kupec vyjednávat. Pokud s prodejem nespěcháte, můžete si na svého kupce počkat.

Jak uskutečnit prodej bez zbytečných komplikací?

Nejobávanějším krokem je samotný prodej. Tady jsou nejdůležitější dobře vypracované smlouvy, kde je písemně uvedeno, na čem se prodávající s kupujícím dohodli. Využít (nebo si je pro představu prohlédnout) můžete vzory smluv se všemi náležitostmi. Při prodeji nemovitosti využijete hlavně tyto tři:

Rezervační smlouva

Zájemce podpisem rezervační smlouvy potvrdí zájem o koupi. Na základě smlouvy složí do úschovy rezervační zálohu. Prodávající se zavazuje, že nemovitost podrží právě tomuto zájemci a nebude jednat s jinými.

Smlouva o smlouvě budoucí

Pokud kupující vše financuje z úvěru nebo stavebního spoření, sepisuje se smlouva o smlouvě budoucí.

Kupní smlouva a vklad do katastru nemovitostí

Smlouva se podepisuje ve chvíli, kdy má kupující dostupné peníze a před podpisem smlouvy doplatí zbytek kupní ceny do úschovy. Zároveň s podpisem kupní smlouvy podepíšete návrh na vklad nemovitosti do katastru nemovitostí. Kupní smlouvu spolu s návrhem vkladu zanesete na příslušný katastrální úřad, který má na přepis nemovitosti 30 dní. 

- PR článek -