Dnes mohou banky poskytovat hypotéky jen do LTV 90% a na bonitu klientů jsou kladeny vysoké nároky. Mladí mnohdy nemají dostatek vlastních úspor a juniorní pozice u prvních zaměstnavatelů obvykle neposkytují dostatečnou mzdu pro získání hypotéky a vysněného vlastního bydlení. Ministerstvo financí po dohodě s ČNB proto navrhuje úlevy pro mladé do 36 let. Nově by jim banky mohly půjčit až 100% z hodnoty kupované nemovitosti a na splátky by mohlo jít až 50% z čistého měsíčního příjmu (dnes 45%). Max. výše úvěru by činila 10ti násobek ročního příjmu žadatele o úvěr (nyní 9ti násobek).

Banky na navrhované opatření reagují převážně pozitivně. Segment klientů do 36 let má velmi dobré výsledky. Výborná platební morálka v kombinaci s vysokou motivací udržet si vlastního bydlení je receptem na žádaného klienta. Nižší plat, menší vlastní úspory a prvně kupovaná nemovitost tak často přebíjejí starší a bonitnější klienty, kteří si kupují další byt pouze na investici (již mají kde bydlet a tolik neřeší, jestli o nemovitost přijdou či nikoliv).

Občasně zaznívající negativní komentáře říkají, že tato regulace bude přece jen o něco složitější a že toto „změkčení“ je proti původnímu záměru ČNB (zpřísnění ukazatelů a snížení nárůstu nesplácených úvěrů za předpokládaného zhoršení vývoje ekonomiky). Může se také stát, že mladým toto opatření stejně příliš nepomůže. Ptáte se proč? Každá banka ověřuje bonitu klientů trochu jinak a regulované parametry LTV/DTI/DSTI představují pouze hrubé síto, kterým každý žadatel o hypotéku musí projít na počátku skóringového procesu.

Předpokládá se, že hlavní důvod, proč přišel tento návrh je ten, že po zavedení pravidel v roce 2018 došlo k výraznému poklesu hypotečních úvěru. V březnu 2019 si hypotéku vzalo 6700 klientů s celkovým objemem 14,8 mld. Kč. To je o skoro 30% více než v lednu a únoru tohoto roku, takže se situace mírně zlepšila.

Každopádně i březnový výsledek je co do počtu sjednaných úvěrů a jejich celkové výše výrazně slabší než roky minulé. Svou roli v tom jistě sehrály i vyšší úrokové sazby a komplikovaný stavební zákon zpomalující bytovou výstavbu.

Pokud by tento návrh prošel, určitě by si mnoho lidí oddechlo a s radostí šlo bydlet do vlastního, než aby platili vysoký nájem, a nakonec jim nemovitost stejně nepatřila. S tímto návrhem tak nelze než souhlasit a podpořit ho ve prospěch dostupnějšího bydlení v Česku. Pokud si o hypotéku chcete požádat již nyní, tak doporučujeme využít hypoteční kalkulačku, kde si porovnáte celý hypoteční trh během pár minut.

- PR článek -